۴ تیر ۱۳۹۹، ۴:۱۷
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83831890
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه: مکرون عقلش را از دست داده است

تهران- ایرنا- «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه روز سه‌شنبه در واکنش به اظهارات «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در مورد نقش ترکیه در لیبی، گفت: مکرون عقل خود را از دست داده‌ است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، آکسوی افزود: فرانسه با حمایت از نهادها و رژیم‌های غیرقانونی در لیبی، مسؤول اصلی کشیده شدن این کشور به هرج و مرج است. در واقع این فرانسه است که در لیبی بازی خطرناکی می‌کند.

پیش‌تر رئیس جمهوری فرانسه با انتقاد از نقش ترکیه در لیبی، اقدامات آنکارا در این کشور را «بازی خطرناک» خوانده بود.

وی ادامه داد: ترکیه از یک دولت قانونی در لیبی حمایت می‌کند و نه از کودتاچیان؛ بنابر این تنها تفسیری که می‌توان از اظهارات مکرون داشت، این که او عقلش را از دست داده است.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه بیان کرد: ماکرون اگر حافظه خود را از دست داده و نمی‌تواند درست فکر کند، باید این نکته را به یاد بیاورد که مشکلات لیبی نتیجه حملات کودتاچی حفتر است که این کشور از او حمایت می‌کند. حفتری که حاضر به امضای توافقات مسکو و برلین در مورد لیبی نشد.

آکسوی اضافه کرد: مردم لیبی هرگز آسیب‌هایی که فرانسه به آنها در کشورشان زدند، فراموش نخواهند کرد.

وی در پایان از مکرون و فرانسه خواست تا بر اساس روابط دوستانه و به عنوان یک متحد عمل کند و به اقداماتی که امنیت و آینده لیبی، سوریه و دریای مدیترانه را به خطر می‌اندازد پایان دهد.  

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف برکناری معمر قذافی حاکم وقت این کشور، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بوده است.

این کشور در نهایت به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیاست و در بخش شرقی و جنوب نیز خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش بر امور مسلط شده است که از سوی کشورهایی مانند عربستان، روسیه، فرانسه، مصر، امارات متحده عربی، یونان و قبرس حمایت می‌شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha