۳ تیر ۱۳۹۹، ۲۳:۳۹
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83831789
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مخالفت اتحادیه عرب با دخالت خارجی در امور لیبی

تهران- ایرنا- وزیران خارجه اتحادیه عرب سه‌شنبه شب با صدور قطعنامه‌ای مخالفت خود را با هرگونه دخالت خارجی در لیبی ابراز کردند.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، این قطعنامه که به دنبال نشست مجازی وزیران خارجه اتحادیه عرب صادر شد، با تأکید بر حفظ استقلال و یکپارچگی لیبی، خواستار انحلال شبه‌نظامیان و اخراج نیروهای مزدور خارجی از این کشور شده است.  

بر اساس این گزارش، اتحادیه عرب با محکوم کردن دخالت‌های نظامی خارجی در لیبی، بر لزوم حل سیاسی بحران این کشور تأکید کرد.

وزیران کشورهای عربی همچنین مخالفت خود را با دخالت‌های طرف‌های منطقه‌ای در امور کشورهای عربی اعلام کردند.

در متن این قطعنامه آمده است: مخالفت با قطعنامه‌های بین المللی مربوط به تحریم صادرات سلاح به لیبی، امنیت کشورهای همسایه لیبی و منطقه را تهدید می‌کند.

این قطعنامه همچنین نقض حقوق بشر در لیبی از سوی هر طرفی را محکوم و بر لزوم حمایت از همه اتباع خارجی در این کشور تأکید کرده است.

در همین پیوند "احمد ابوالغیط" دبیرکل اتحادیه عرب بر لزوم برقراری آتش بس در لیبی تأکید و خواستار کاهش درگیری ها به ویژه در اطراف شهر سرت واقع در شمال این کشور شد.

وزیران خارجه اتحادیه عرب در قطعنامه خود، از طرح پیشنهادی مصر در مورد لیبی استقبال کرده اند. در طرح پیشنهادی قاهره هرگونه راه حلی در لیبی باید بر اساس یک توافق سیاسی در این کشور، قطعنامه‌های شورای امنیت، نتایج کنفرانس برلین، اجلاس‌ها و تلاش‌های بین‌المللی قبلی باشد.

وی افزود: اتحادیه عرب مخالف هرگونه تلاش طرف های داخلی و خارجی برای تجزیه لیبی است.

دبیرکل اتحادیه عرب اضافه کرد: تنها راه حل در لیبی، حل جامع سیاسی بحران، بیرون کردن مزدوران و پیکارجویان خارجی از خاک لیبی است.

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف برکناری معمر قذافی حاکم وقت این کشور، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بوده است.

این کشور در نهایت به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیاست و در بخش شرقی و جنوب نیز "خلیفه حفتر" ژنرال بازنشسته ارتش بر امور مسلط شده است که از سوی کشورهایی مانند عربستان، روسیه، فرانسه، مصر، امارات متحده عربی، یونان و قبرس حمایت می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha