۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۶:۴۴
کد خبرنگار: 3045
کد خبر: 83786451
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ترس از موج دوم کرونا بورس‌های جهانی را قرمز کرد 

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۶:۴۴
کد خبر: 83786451
ترس از موج دوم کرونا بورس‌های جهانی را قرمز کرد 

تهران- ایرنا- امروز(چهارشنبه) شاخص‌های بورسی جهان و قیمت نفت افت چشم‌گیری داشتند؛ چرا که آن‌ها از موج دوم ویروس کرونا و تاثیر ویرانگر آن بر بازارهای مالی ترسیده‌اند.  

رویترز می‌نویسد: «سرمایه‌گذاران که با چند ماه گذشته با ضرر و زیان گزافی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا مواجه بودند، حالا نیز گرفتار تنش‌های تجاری مجدد چین و آمریکا شده‌اند.» 

بر اساس گزارش رویترز، شاخص جهانی MSCI’s که وضعیت معاملات در ۲۳ کشور توسعه‌یافته و ۱۶۴۴ شرکت بزرگ بورسی را نشان می‌دهد، در معاملات روز چهارشنبه ۰.۳ درصد افت کرد. ارزش شاخص گسترده پان‌اروپایی استاکس ۶۰۰، نزدیک به ۱.۶ درصد کاهش یافت.  

سهام‌ها در دویچه بانک آلمان نیز ۴.۴ درصد سقوط کردند. این وضعیت قرمز بورسی، بعد از گزارشی اتفاق افتاد که نشان می‌داد مدیران ارشد برای کاهش هزینه‌ها یک ماه حقوق ثابت را پرداخت نکرده‌اند. همچنین وام‌دهنده‌های آلمانی «کامرز بانک» و «ای‌بی‌ان هلند» نیز در سه ماهه اول امسال، زیان گسترده‌ای داشته‌اند.  

«فرانسیس ساوارای»، رئیس سرمایه‌گذاری در صندوق مدیریت دارایی ثروت سوئیس می‌گوید: «ما فصل درآمدی را پشت سرگذاشته‌ایم و حالا وارد فاز دوم کووید-۱۹ شده‌ایم. همین مسئله ابهاماتی درباره وضعیت اقتصادی ایجاد می‌کند که سنگینی زیادی به بازارهای مالی تحمیل می‌کند.»

او ادامه می‌دهد: «ما فکر نمی‌کنیم که روند اصلاحی را شروع کرده‌ایم. بازارها با سرعت زیادی، از وضعیت رو به رشدشان دور شدند و حالا در شرایط تثبیت و تقویت هستند.» 

بر اساس گزارش رویترز، شاخص گسترده MSCI’s در آسیا امروز ۰.۳ رشد کرد. اما در معاملات آتی بورس آمریکا، شاخص S&P۵۰۰ نزدیک به ۰.۲ درصد افت کرد.

رویترز درباره تحولات این روزهای بازارها می‌نویسد: «با کاهش سرعت گسترش ویروس کرونا در برخی از کشورها، بازارهای سهام در هفته‌های اخیر رشد چشمگیری داشتند. در بعضی از قسمت‌های ایالات متحده آمریکا، اروپا و آسیا کسب‌وکارها بعد از چند هفته قرنطینه بازگشایی شده‌آند. اما با این حال، سرمایه‌گذاران نگران هستند که عجله برای باز کردن مجدد کارخانه‌ها و فروشگاه‌ها زود باشد و موج دوم ویروس کرونا، وضعیت بازارها را بدتر کند.» 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha