کرونا ۶۰ درصد درآمد موقوفات خراسان شمالی را توقیف کرد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: شیوع ویروس کرونا موجب شد تا درآمد امامزادگان، بقاع متبرکه و موقوفات این استان بیش از ۶۰ درصد کاهش یابد.

حجت الاسلام عظیم آسوده یدکی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا و عدم پذیرش نذور مردم در امامزادگان باعث شد حجم زیادی از درآمد امامزادگان استان کاهش یابد به طوری که حتی برای پرداخت حقوق خادمانی که از محل نذور اماکن متبرکه حقوق دریافت می کردند نیز دچار مشکل شده ایم.
وی با اشاره به عدم مراجعه واقفان و خیران برای انجام وقف جدید، یادآور شد: سال گذشته در ۲ ماه اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ بیش از ۱۰ مورد وقف جدید در استان به ثبت رسید در حالی که امسال در همین مدت این تعداد به ۲ وقف کاهش یافته است.
حجت الاسلام آسوده یدکی خاطرنشان کرد: همچنین احیای موقوفات و انجام فعالیت های عمرانی نیز با کاهش بسیار زیادی مواجه شده به طوری که بسیاری از پروژه ها را به اجبار تعطیل کرده ایم و
این وضعیت باعث وارد آمدن ضرر و زیان به دلیل افزایش قیمت ها و عقب افتادن فعالیت‌ها شده زیرا که امکان درآمدزایی زودتر برای موقوفه فراهم نیست.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی خاطرنشان کرد: همچنین تعطیلی استخر آبگرم ایوب به عنوان یکی از پروژه های درآمدزا برای اوقاف نیز باعث کاهش بسیار زیادی از درآمدها شده است.
وی در رابطه با کمک اوقاف برای مستاجران موقوفات در ایام شیوع کرونا نیز گفت: بسیاری از مستاجران موقوفات دارای حق کسب و پیشه و سرقفلی هستند که اجاره‌بهای ناچیزی پرداخت می کنند و چندان نیازی به بخشودگی ندارند، اما در عین حال این مساله در سازمان اوقاف در حال بررسی است ولی فعلا نمی توان اظهار نظری در رابطه با بخشودگی اجاره بهای موقوفات کرد.
حجت الاسلام آسوده افزود: بسیاری از نیات موقوفات به منظور کمک به نیازمندان است که باید در همین راستا هزینه شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی در رابطه با  کمک ها به مستاجران در جریان آسیب دیدگی باغها و زمین های زراعی در پی سرمازدگی بهار امسال نیز گفت: سازمان اوقاف در صورت وارد آمدن سیل و سایر خسارات در حوزه دیوارکشی و سایر موارد کمک‌هایی را دارد ولی برای سرمازدگی برنامه ای نداریم با این وجود سعی می کنیم با مستاجران کنار بیاییم.
خراسان شمالی بیش از ۵ هزار و ۷۳۶ موقوفه و ۱۱ هزار و ۷۳۸ رقبه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =