۱۹ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۱۵
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83742477
۴ نفر

برچسب‌ها

 سطح تشعشعات رادیواکتیو در چرنوبیل بر اثر آتش سوزی افزایش یافته است

مسکو - ایرنا -رئیس سازمان بازرسی محیط زیست اوکراین از افزایش چندبرابری تشعشعات رادیواکتیو در منطقه چرنوبیل بر اثر آتش سوزی در این منطقه خبر داد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، ایگور فیرسوف با بیان این مطلب افزود: در محدوده پیرامون نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده چرنوبیل، سطح تشعشعات رادیواکتیو ۱۶.۵ برابر بیشتر از میزان عادی بود.

به گفته مقام اوکراینی، در حالی که سطح عادی تشعشعات رادیواکتیوی ۰.۱۴ کوری است، در منطقه چرنوبیل ۲.۳ کوری ثبت شده است.

در محدوده پیرامون نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده چرنوبیل دو کانون آتش سوزی گزارش شده است.  

رسانه‌های اوکراین روز دوشنبه گزارش دادند که آتش‌سوزی‌های جنگلی در شمال کی‌یف پایتخت اوکراین آغاز شده و دهها هکتار از جنگل‌های نزدیک نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده چرنوبیل را فرا گرفته است.

بر اساس این گزارش ها، بیش از یکصد هکتار از اراضی نزدیک نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده چرنوبیل گرفتار حریق شد.

 بیش از یکصد نفر و نیز چندین فروند بالگرد و هواپیما در اطفاء حریق شرکت داشتند. 

علت وقوع آتش سوزی، آتش زدن علف‌های خشک در علفزار پیرامون نیروگاه آسیب دیده چرنوبیل گزارش شد و پلیس محلی یک نفر را به جرم برپایی آتش دستگیر کرد.  

حادثه اتمی چرنوبیل روز ۲۶ ماه آوریل ۱۹۸۶ بر اثر وقوع دو انفجار در رآکتور این نیروگاه رخ داد که در اثر آن حدود ۲۸ نفر در دم جان باختند. شهر ۵۰ هزار نفری چرنوبیل در ۱۲۰ کیلومتری شهر کییف  پایتخت اوکراین و محل واقع شدن نیروگاه هسته‌ای به همین نام ‌اکنون به منطقه‌ای متروکه و خالی از سکنه تبدیل شده است.

دولت شوروی سابق که از انفجار نیروگاه چرنوبیل غافلگیر شده بود، سه روز پس از حادثه، خبر آن را اعلام کرد و بیش از ۲۰۰ هزار نفر نیز برای اقدامات امدادی و رفع پیامدهای آن از مناطق و جمهوری‌های مختلف شوروی وقت به محل اعزام شدند.

بر اثر این سانحه، ۱۷ کشور اروپایی دچار آلودگی شدند، ۲۳ درصد قلمرو بلاروس،۱۰ درصد خاک اوکراین و حدود ۲ درصد قلمرو روسیه به تشعشعات رادیواکتیو آلوده شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =