۱۶ فروردین ۱۳۹۹، ۱۳:۱۸
کد خبر: 83737947
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تجارت ۱.۴ میلیارد دلاری ایران و اوراسیا در پنج ماه

۱۶ فروردین ۱۳۹۹، ۱۳:۱۸
کد خبر: 83737947
تجارت ۱.۴ میلیارد دلاری ایران و اوراسیا در پنج ماه

تهران- ایرنا- سخنگوی گمرک ایران گفت: تجارت خارجی کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بعد از اجرایی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی از پنجم آبان، در مدت پنج ماه به بیش از ۱.۴ میلیارد دلار رسید.

به گزارش روز شنبه گمرک، «سیدروح اله لطیفی» اظهار داشت: از تاریخ پنجم آبان سال ۹۸ تا ۶ فروردین ماه سال جاری، میزان تجارت خارجی ایران واوراسیا به یک میلیارد و۴۸۹ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۲۶۵ دلار رسیده که از این میزان ۶۷ درصد سهم واردات و ۳۳ درصد نیز سهم صادرات بوده است.

وی افزود: صادرات ایران به اوراسیا از حیث وزنی یک میلیون و ۱۵۹ هزار و ۴۷۹ تن و ارزش این مقدار نیز برابر با ۴۸۹ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۹۵۵ دلار است. همچنین واردات کشور از اوراسیا از حیث وزنی دو میلیون و ۹۵۸ هزار و  ۱۲۸ تن بوده که ارزش این حجم کالا ۹۹۹ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۳۱۰ دلار است.

لطیفی درباره میزان صادرات و واردات کالاها بر اساس توافقنامه توضیح داد: باتوجه به توافقنامه تجاری ایران و اوراسیا در آبان ماه سال ۹۸ و نیز اقدامات صورت گرفته برای اجرایی شدن تعرفه های ترجیحی، حجم صادرات ترجیحی کشور به مجموعه اوراسیا به مقدار ۱۲۳ هزار و ۹۶۰ تن و به ارزش ۱۳۶میلیون و۲۶۰ هزارو ۲۲۹ دلار رسیده است.

به گفته وی حجم واردات کشور در این مدت زمان به مقدار دو میلیون و ۳۸۱ هزارو ۸۵۹ و به ارزش ۷۴۹ میلیون و ۸۱۶ هزارو ۲۰۵ دلار است.

سخنگوی گمرک در خصوص مقاصد عمده صادراتی به اوراسیا گفت: بزرگترین مقصد صادرات ایران به اوراسیا، کشور فدراسیون روسیه با حجم بیش از ۴۸۱ هزار و۶۶۸ تن وبه ارزش ۲۴۸ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۱۰۲ دلار که این میزان بیش از ۵۰ درصد از کل ارزش صادرات ایران به اوراسیا را شامل می شود. پس از روسیه، ارمنستان با بیش از ۲۴.۶ درصد و قزاقستان با ۱۶ درصد بیشترین صادرات ایران به مجموعه اوراسیا را محسوب می شود.

لطیفی همچنین درباره مبدا نخست واردات از اوراسیا گفت: بیشترین واردات کالا از کشور فدراسیون روسیه بوده است. حجم واردات کشور از روسیه در پنج ماهه اخیر از حیث وزنی بیش از دومیلیون و ۷ هزار و ۹۸۱ تن وبه ارزش ۷۱۳ میلیون و ۷۰۶ هزار و ۷۹۹ دلار است که این میزان بیش از ۷۱.۴ درصد کل واردات ایران از کشورهای اوراسیا را شامل می شود. پس از روسیه، کشورهای قزاقستان با ۲۴.۹ درصد و بلاروس با ۲.۳ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص کالاهای صادراتی کشورمان به اوراسیا توضیح داد: کالاهای اصلی صادراتی ایران به اوراسیا شامل سیب تازه، پسته تازه وخشک، گاز طبیعی مایع شده، کیوی تازه، خیار وخیار شور است همچنین کالاهای ترجیحی صادراتی ایران به این کشورها شامل کیوی تازه، پسته تازه و با پوست، انگور خشک شده، کاهو، گل کلم وکلم بروکلی است.

وی با اشاره به کالاهای وارداتی از اوراسیا گفت:  کالاهای اصلی وارداتی از اوراسیا شامل جو به استثنای بذر، ذرت دامی، روغن دانه آفتاب گردان و گوشت و شقه بره است. ضمن آنکه کالاهای ترجیحی وارداتی ایران شامل جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، گوشت ولاشه بره و کاغذ روزنامه است.

لطیفی تصریح کرد: در میان ۲۰ قلم اصلی صادرات ترجیحی ایران به اوراسیا، به ترتیب پسته بیش از ۴۶ درصد، کیوی با ۲۷ درصد و انگور خشک با ۱۰ درصد بیشترین سهم صادراتی را شامل شده است. همچنین در ۲۰ قلم نخست واردات ترجیحی کشور از مجموعه کشورهای اوراسیا، به ترتیب جو ۴۵ درصد، ذرت دامی با ۲۶ درصد وروغن دانه آفتابگردان با ۱۷ درصد سهم اصلی واردات ترجیحی کشور را به خود اختصاص داده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha