صادرات بیش از ۲۱ هزار تن پسته در سه ماه نخست ۹۹

تهران- ایرنا- سخنگوی گمرک گفت: در سه ماهه اول سال جاری میزان ۲۱ هزار و ۷۲۰ تن پسته به ارزش ۱۵۴ میلیون و ۱۲۸ هزار دلار صادر شده است.

به گزارش روز چهارشنبه گمرک ایران، «سید روح اله لطیفی»  اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال، ایران به بیش از ۵۴ کشور جهان صادرات پسته داشته است که در این میان اصلی ترین مقاصد پسته ایرانی، کشورهای چین با پنج هزار و ۵۴۷ تن و با ارزش ۳۵ میلیون و ۴۰۹ هزار، آلمان با ۲ هزار و ۹۸۲ تن، عراق با یک هزار و ۸۶۶ تن، روسیه با یک هزار و  ۴۵۵ تن و قزاقستان با یک هزار و ۱۲۹ تن بوده اند.

سخنگوی گمرک با بیان اینکه پسته تازه و خشک بر اساس (pcI) شاخص پیچیدگی محصول، جزئی از این قبیل محصولات جهانی است، تصریح کرد: محصول ایرانی پسته، سهم بزرگ و جدی از این تجارت را دارد، صادرکنندگان برتر پسته جهان بر اساس آمار های سال ۲۰۱۹، آمریکا ( ۱.۵۶ میلیون دلار)، ایران ( ۵۸۶ میلیون دلار)، هنگ کنگ ( ۳۰۳ میلیون دلار)، آلمان ( ۱۱۲ میلیون دلار) و ترکیه ( ۵۲.۳ میلیون دلار) هستند.

وی در خصوص کشورهای واردکننده پسته گفت: هنگ کنگ با ۷۲۶ میلیون دلار، آلمان با ۳۵۹ میلیون دلار، چین با ۲۴۱ میلیون دلار، ویتنام با ۱۹۰ میلیون دلار، بلژیک و لوکزامبورگ با ۱۸۰ میلیون دلار، کشورهای مهم واردکننده پسته در جهان هستند.

لطیفی با بیان اینکه ایران یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده پسته در جهان است و پسته جز با ارزش ترین محصولات کشاورزی ایران به شمار می آید، خاطرنشان کرد: صادرات پسته ایران، سابقه زیادی دارد و به نحوی از تجارت های سنتی ایران به شمار می رود.

سخنگوی گمرک افزود: در سال‌های اخیر و با ورود آمریکا به بازار صادرات پسته، رقابت تنگاتنگی میان ایران و آمریکا بر سر این تجارت پر سود در گرفته است و آمریکا با توسعه مزارع پسته خود در ایالت کالیفرنیا توانسته است تولید خود را به سطح ایران و حتی بیشتر برساند.

وی اضافه کرد: برای از دست ندادن سهم ایران در تجارت این محصول، باید کشاورزان، تجار و سازمان‌های مرتبط با تجارت خارجی، تلاش خود را در حوزه کمی و کیفی و بازاریابی افزایش دهند و در همین راستا، گمرک جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا تسهیلات لازم برای تسهیل صادرات پسته به کشورهای مقصد را برای تجار و تولید کنندگان فراهم کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =