۱۰ فروردین ۱۳۹۹، ۱۶:۰۰
کد خبرنگار: 1375
کد خبر: 83732047
T T
۳ نفر

برچسب‌ها

۳۴ میلیمتر رگبار برف و بارش باران در سمیرم ثبت شد

۱۰ فروردین ۱۳۹۹، ۱۶:۰۰
کد خبر: 83732047
۳۴ میلیمتر رگبار برف و بارش باران در سمیرم ثبت شد

اصفهان- ایرنا- بارش باران و رگبار پراکنده برف و تگرگر که از ۴۸ ساعت گذشته در سمیرم آغاز شده، همچنان ادامه دارد و به ۳۴ میلیمتر رسیده است.

پورتال اداره هواشناسی سمیرم نیز با تایید این میزان از بارندگی، مجموعه بارش‌ها در سال زراعی جاری را ۳۳۱ میلیمتر اعلام کرد.

ایستگاه باران سنج واقع در روستای "نقُل" از توابع بخش پادنای بزرگ در دامنه دنا و زاگرس نیز ۹۶ میلیمتر بارندگی را ثبت کرده که در مجموع سال زراعی به ۷۹۱ میلیمتر تا به امروز رسیده و بالاترین آمار بارش در کل شهرستان سمیرم را نشان می‌دهد.

مجموع بارش‌ها از ابتدای سال زراعی تا زمان حاضر در بخش پادنای بزرگ و ایستگاه باران‌سنج شهر بیده در ۱۱۴ کیلومتری سمیرم و ۲۴۷ کیلومتری جنوب اصفهان، با احتساب بارندگی دو روز گذشته، ۴۲۱ میلیمتر گزارش شده است.

بیشینه دمای سمیرم در همین ساعت ۱۱ درجه و کمینه دما یک درجه سانتیگراد ثبت شده است.

آب و هوای منطقه سمیرم برای ۴۸ ساعت آینده ابری، همراه با وزش باد و رگبار و رعد و برق و برای روز چهارشنبه هوایی نیمه ابری، گاهی افزایش ابر همراه با وزش باد پیش بینی شده است که در سردترین ساعت‌ها در این سه روز به یک درجه زیر صفر هم خواهد رسید.

بارندگی های مداوم و شدید در هر چهار بخش سمیرم بویژه بخش‌های مرکزی و جنوبی، باعث آبگرفتگی معابر و در عین حال خوشحالی باغداران شده، اما شکوفه های زردآلو در بخش پادنا بدلیل سرمازدگی از بین رفته است.

رودخانه‌های بی‌بی سیدان، ماربر و آب ملخ سمیرم نیز در بارندگی‌های اخیر خروشان شده و طغیان کرده است.

سال گذشته در روزهای ابتدای فروردین، بارندگی های بهاره باعث سیل و خرابی برخی معابر، خانه‌ها، پل های روستایی و سازه های راهداری در سمیرم شد و خسارت میلیاردی بر جای گذاشت.

استاندار اصفهان نیز روز ۱۲ فروردین به همراه جمعی از مدیران استانی به منظور مشاهده وضعیت مناطق سیلزده سمیرم در سال ۹۸ به سمیرم سفر کرد که همان روز نیز بارش باران در سمیرم شدید و سیلابی بود.

شهرستان سمیرم با چهار محدوده مطالعاتی(دشت) قبر کیخا، سمیرم، وردشت و کُمه جزو حوضه آبریز کارون بزرگ محسوب می‌شود.

این خطه کوهستانی دارای ۱۸ هزار هکتار باغ، ۱۷ هزار هکتار زمین زراعی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع، جنگل‌های طبیعی و ذخیره‌گاه‌های بزرگ زیستی و جانوری است.

شهرستان سمیرم در۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و در ضلع شمالی ارتفاعات دنا و زاگرس مرکزی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha