شمار مبتلایان به بیماری کرونا در زنجان صعودی است

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که طی روزهای آینده شاهد افزایش موارد مثبت بیماری کرونا در استان خواهیم بود و این موضوع تذکر جدی به شهروندان است.

دکتر پرویز قزلباش شامگاه جمعه در نشست خبری با خبرنگاران که به صورت ویدیو کنفراس برگزار شد افزود: بحث قرنطینه استان درست نیست، چون موجب برداشت های نادرست می شود و بر این اساس طبق تصمیمات گرفته شده در جلسه عصر جمعه برای پیشگیری از بیماری کرونا  کنترل جدی در ورودی و خروجی شهر انجام می گیرد.

وی اضافه کرد: یکی از گزینه های مطرح شده کنترل ورودی و خروجی شهر، استان و اجازه ندادن به افراد غیربومی برای اسکان در این استان است که در صورت نهایی شدن از سوی استاندار اعلام خواهد شد.

این مسؤول ادامه داد: بر این مبنا زنجیره انتقال بیماری باید قطع شود، چرا که ویروس کرونا از بیماری به بیماری دیگر منتقل می شود، برای اینکه این مهم رخ ندهد هر فردی باید ضوابط و نکات بهداشتی فردی را رعایت کند و در روابط اجتماعی تجدید نظر کرده عادات غلط را کنار بگذارد و اصل اصلی و مهم در زمان شیوع این بیماری ماندن در خانه است.

وی اظهار داشت: توصیه می شود، افراد از اجتماعات دوری کنند چراکه هر شخصی می تواند ناقل بیماری باشد و دیگران را نیز آلود کند که متاسفانه هم اکنون شاهد آن هستیم که این قسمت از کار بخوبی انجام نمی شود و به رغم توصیه ها و هشدارهای لازم اغلب مردم رعایت نمی کنند.

قزلباش افزود: این در حالی است که پیش از این حساسیتی در بین مردم ایجاد شده بود اما هم اکنون با تعطیلی مدارس، دانش آموزان در تمامی روز در خیابان ها تردد کرده به مراکز تجمعی مراجعه می کنند که اثرات چنین رفتاری در روزهای آتی مشاهده خواهد شد.

وی اضافه کرد: موارد مثبت به طور فزاینده ای در  استان ادامه دارد که خوب نیست به دلیل آنکه درصد ابتلا و به دنبال آن میزان تلفات افزایش خواهد یافت، بنابراین تلاش مسؤولان بر حفاظت جدی مردم در برابر این بیماری است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان خاطرنشان کرد: قطع زنجیره انتقال و عایت بهداشت فردی بزرگترین رسالت است که به این منظور مردم باید در خانه بمانند و در اجتماع کمتر ظاهر شوند.

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان در آخرین اخبار مربوط به کرونا در این استان اعلام کرد: هم اکنون حدود ۲۸۹ بیمار مشکوک به بیماری کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از بین آنها ابتلای ۵۰ نفر قطعی شده است، شمار فوتی های بیماران کرونایی این استان تاکنون چهار مورد بوده که از این تعداد سه فوتی مربوط به استان زنجان و یک نفر اهل قم بوده است.

کرونا، ویروس شایعی است که با علایم سرماخوردگی مشاهده می‌شد، اما از سال ۲۰۰۲ این ویروس جهش ژنتیکی داشته و ابتدا خود را با بیماری سارس، پس از آن مرس و در حال حاضر به شکل کووید ۱۹ نشان داده که با دوره نهفتگی ۲ تا ۱۴ روز و با تظاهراتی نظیر تب بالا، سرفه، تنگی نفس، سردرد و گاهی با  اسهال و استفراغ همراه است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha