محسن هاشمی: کاهش مشارکت تهرانی ها در انتخابات، معنادار بود

تهران- ایرنا- رییس شورای اسلامی شهر تهران، کاهش میزان مشارکت مردم تهران را در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، «معنادار» خواند و از همه مسئولان کشور خواست برای «تقویت قدرت ملی» همه توان خویش را به کار گیرند.

به گزارش ایرنا، «محسن هاشمی» امروز سه شنبه در دویست و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با قدردانی از برگزارکنندگان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نخستین میان دوره ای دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری در استان تهران گفت: کشور اکنون در شرایط دشوار و فشارهای سخت تحریمی و بین المللی قرار دارد و همه باید برای تقویت قدرت ملی، زمینه افزایش حضور و مشارکت شهروندان را فراهم کنیم.

وی افزود: مطابق آمارهای اعلام شده، میزان مشارکت شهروندان تهرانی در این دوره از انتخابات، ۲۵ درصد و حدود نصف انتخابات قبلی مجلس بود.

به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، در استان تهران، تعداد دو میلیون و ۵۳۹ هزار و ۷۶۳ نفر به میزان ۲۶.۲  درصد افراد واجد شرایط در انتخابات دوم اسفند مشارکت داشتند  که این رقم، در حوزه تهران، ری و شمیرانات و پردیس یک میلیون و ۸۴۱ هزار و ۸۹۱ نفر به میزان ۲۵.۴ درصد بود.

 هاشمی تصریح کرد: میزان حضور بالاتر شهروندان در انتخابات، متضمن تشکیل مجلسی قوی تر و با ارتباط موثرتری می شد اما به دلایل مختلف، متاسفانه شاهد کاهش معنادار مشارکت مردم در کشور بویژه،  تهران بودیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: باید توجه داشت که کاهش مشارکت شهروندان دلایل مختلفی دارد و باید برای بررسی و جبران این معضل، همه عوامل را در نظر گرفت.

به عقیده محسن هاشمی، عملکرد قوای سه گانه، شرایط سخت اقتصادی کشور، حوادث آبانماه و دیماه، فرایند تایید صلاحیت ها و فضای غیر رقابتی در کاهش مشارکت مردم در انتخابات دوم اسفند موثر بوده اند.

تضعیف اعتماد عمومی در پی شیوع کرونا 

هاشمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ورود اپیدمی کرونا به کشور گفت: متاسفانه کرونا به تهدیدی علیه سلامتی عمومی تبدیل شده است.

وی افزود: ابعاد روحی و روانی و استرس شهروندان از این بیماری کمتر از خطر خود بیماری نیست و متاسفانه با اطلاع رسانی ناقص و دیرهنگام به افکارعمومی، اعتماد اجتماعی که در حوادث ماه های گذشته آسیب دیده بود، بازهم تضعیف شد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در این شرایط، مدیریت شهری همه توان و امکانات خود را برای تامین وتضمین سلامت شهروندان بسیج کرده است.

 وی گفت: انتظار ما از وزارت بهداشت به عنوان متولی موضوع این است که صداقت و سرعت و دقت در اطلاع رسانی را بر هر مصلحتی ترجیح داده و اجازه ندهد بیش از این شایعات، ذهنیت عمومی را آشفته کند.

هاشمی تاکید کرد: سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران، شهر سالم و مجموعه خدمات شهری نیز باید هر اقدامی را که مصلحت عمومی ایجاب می کند، انجام دهند و مانع بروز یک سونامی بهداشتی در کشور شوند.

رییس شورای شهر تهران گفت: همکارانم در شورای شهر تهران، با اطلاع رسانی بموقع و اقدامات ایمنی، در این مسیر پیشگام شده اند و امیدواریم سایر دستگاه ها نیز بدون مصلحت سنجی نگرانی مردم را مرتفع کنند.

بر اساس آخرین آمارها، ویروس کرونا تاکنون ۶۴ نفر را در ایران مبتلا کرده و ۱۲ نفر را به کام مرگ فرستاده است.

تعداد مبتلایان به این ویروس در تهران ۱۳ نفر اعلام شده است.

هنوز آمار رسمی از مرگ شهروندان تهرانی به دلیل ویروس کرونا وجود ندارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha