استفاده غیرضروری از ماسک باعث تشدید سرماخوردگی می‌شود

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند گفت: استفاده غیرضروری از ماسک برای افراد توصیه نمی‌شود چون اگر سرماخوردگی داشته باشند وضعیت آنها را بدتر خواهد کرد.

محمد دهقانی فیروزآبادی روز یکشنبه در نشست خبری افزود: اینکه تمامی ماسک‌های سطح استان توسط شهروندان خریداری شود نه تنها سبب جلوگیری از ورود ویروس نخواهد شد بلکه با افزایش تقاضا، با کمبود نیز مواجه می‌شویم. 

وی با بیان اینکه افراد سالم نیازی به استفاده از ماسک ندارند گفت: اقدامات حفاظت فردی و بهداشتی اگر توسط شهروندان در دستور کار قرار گیرد هیچ نیازی به استفاده از ماسک و سایر لوازم برای مقابله با کرونا نیست.

وی شستن مداوم دست‌ها با مایع دستشویی یا ضدعفونی کننده را یکی از موثرترین راه‌های پیشگیری از کرونا عنوان کرد و افزود: مردم باید از دست دادن با یکدیگر، روبوسی، آغوش گرفتن و دست زدن به چشم‌ها و صورت با دست آلوده پرهیز کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تاکنون مورد ابتلا به کرونا در استان مشاهده نشده است و هیچ نگرانی از لحاظ ارایه خدمات به شهروندان در استان وجود ندارد اما این به منزله اطمینان بخشی به مردم نیست و باید حتما نسبت به رعایت نکات بهداشتی توجه ویژه داشته باشند.

وی اضافه کرد: آزمایشگاه اختصاصی درخصوص تشخیص بیماری کرونا در بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند در حال راه‌اندازی است لذا آزمایش بیماران مشکوک در داخل استان انجام خواهد شد.

وی گفت: اکنون آزمایش موارد مشکوک باید به تهران ارسال شود که جواب آن ۲۴ ساعت بعد به دستمان می‌رسد که با راه‌اندازی این آزمایشگاه نیازی به ارسال نمونه به خارج استان نخواهد بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند توصیه کرد: مردم از سفرهای زیارتی و شخصی به استان‌های مجاور که بیماری کرونا در آن شیوع پیدا کرده است، خودداری کنند چون امکان اینکه تک تک افراد ورودی و خروجی استان چک شوند وجود ندارد.

وی گفت: شبکه‌های آن طرف مرزهای کشور با شایعه پراکنی تشویش ایجاد کرده و با روان مردم بازی می‌کنند، اکثر مدارس و محافل عمومی که تعطیل شده است هم به خاطر فشار روانی بوده است.

دهقانی اظهار داشت: رسانه‌ها می‌توانند با انتشار اطلاعیه‌ها و اخبار درست به مردم، نکات بهداشتی را توصیه کنند و از نگرانی مردم در خصوص این بیماری بکاهند.

وی افزود: ۲ تیم پزشکی برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در مرزهای استان مستقر شد تا اتباع خارجی که وارد کشور می‌شوند را مورد بررسی قرار دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه در این ارتباط به موارد مشکوک اجازه ورود به کشور داده نخواهد شد گفت: اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در استان انجام شده و اورژانس‌های پیش بیمارستانی نیز تجهیز شده است.

وی اظهار داشت: هرچند تمامی اقدامات لازم انجام شده است اما این تمهیدات مانع از سرایت و انتقال ویروس در سطح جامعه نخواهد شد مگر اینکه افراد موارد بهداشتی را رعایت کنند.

دهقانی گفت: تمامی آمبولانس‌های سطح استان امکانات لازم را برای انتقال بیماران مشکوک دارند همچنین بیمارستان‌ها نیز با توجه به اطلاع رسانی که در این خصوص صورت گرفته از آمادگی لازم برخوردارند.

وی تصریح کرد: بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند به عنوان بیمارستان مرجع استان در این زمینه مشخص و تجهیز شده است که در صورت مشاهده مورد مشکوک به این محل منتقل خواهد شد.وی تاکید کرد: این ویروس واکسن و درمان خاصی ندارد و مردم باید مراقبت‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلای به این بیماری را رعایت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: آنچه باعث نگرانی شدید مردم نسبت به این بیماری شده است اینکه هرچند میزان کشندگی این ویروس نسبت به مواردی مانند آنفلوانزا کمتر است اما قدرت سرایت آن بسیار بالا بوده و در صورت عدم رعایت بهداشت فردی، احتمال واگیری زیاد است.

وی تاکید کرد: در صورتیکه افراد علائمی از قبیل سرفه، تنگی نفس و تب دارند بایستی حتما به پزشک معالج مراجعه کنند.

دهقانی گفت: با توجه به اینکه شهر قم به عنوان اولین شهر ابتلای به کرونا در کشور گزارش شده است افرادی که در هفته‌های اخیر به این استان مسافرت داشته‌اند بایستی با مراجعه به پزشک تحت مراقبت قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه هیچ دانشگاه علوم پزشکی در کشور اجازه اعلام آمار فوتی را ندارد افزود: آخرین آمار و اخبار مربوط به ویروس کرونا در کشور از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و از طریق سایت iec.bhdasht.gov.ir اعلام می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عنوان کرد: همه باید دست در دست هم دهیم تا شرایط بحرانی که در کشور در حال ایجاد است را ساماندهی کنیم چراکه بخشی غیرضروری و نادرست است.

وی با تاکید بر اینکه فضای مجازی باید به شیوه درست مدیریت شود تصریح کرد: انتشار هرگونه اخبار نادرست و کذب در فضای مجازی سبب تشویش افکار جامعه می‌شود و دود آن به چشم مردم می‌رود.

دهقانی گفت: برخی مدام اصرار بر تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، مکان‌های عمومی و ادارات را دارند در حالی که اصلا شرایط بحرانی نیست که با تعطیلی محیط ساماندهی شود.

وی ادامه داد: از لحاظ علمی درست نیست که همه مکان‌های عمومی را تعطیل کنیم چون در کشور و استان شرایط به گونه‌ای نیست که نیاز به تعطیلی باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها