۱ دی ۱۳۹۸، ۱۶:۲۹
کد خبرنگار: 1405
کد خبر: 83604030
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کیفیت هوای ارومیه برای گروه‌های حساس ناسالم اعلام شد

ارومیه- ایرنا- معاون پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: براساس اطلاعات پایشی موجود و شاخص «AQI» کیفیت هوا در شهرستان ارومیه برای گروه‌های حساس ناسالم است.

سعید موسوی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هوای ارومیه از نظر شاخص‌های منواکسیدکربن، ازن، دی اکسیدنیتروژن، دی اکسیدگوگرد پاک و از نظر ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون سالم و از نظر ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون ناسالم برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و کودکان) است.

وی اضافه کرد: شاخص کیفی هوا در ارومیه روز یکشنبه ساعت ۶ صبح به ۱۳۴ رسید و شاخص کیفی هوای بوکان نیز ۱۱۰ بود که ظهر امروز شاخص ارومیه ۱۰۲ و بوکان ۶۴ است.

وی ادامه داد: افزایش غلظت آلاینده‌ها علت این موضوع ارزیابی شده‌ و برای رفع آن واحدهای شن و ماسه و مدارس ارومیه روز یکشنبه تعطیل اعلام شده‌است.

«موسوی»، بیان کرد: علاوه بر آن، خودروهای دودزا نیز در صورت تردد در شهر توسط پلیس به پارکینگ هدایت می‌شوند.

معاون پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه در صورت آغاز بارندگی‌ها در این شهرستان غلظت آلاینده‌ها کمتر می‌شود، گفت: تا آن زمان، گروه‌های حساس از تردد در اماکن عمومی پرهیز کنند.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده‌است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha