واکسیناسیون دام سنگین علیه بیماری لمپی اسکین در کردستان آغاز شد

سنندج - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی کردستان از آغاز اجرای طرح واکسیناسیون دام‌های سنگین دامداران سراسر استان علیه بیماری لمپی اسکین از شنبه ۱۶ آذر خبر داد.

مجتبی ورمقانی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: واکسیناسیون رایگان لمپی اسکین در جمعیت گاوهای صنعتی و نیم صنعتی، مناطق مرزی و مناطق پر تردد استان این طرح از ۱۶ آذر تا ۲۰ دی ماه سال جاری به مدت ۳۰ روز کاری با بهره گیری از نیروهای بخش دولتی و استفاده از توان مراکز غیر دولتی در سراسر استان و به شکل کاملا رایگان آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود بیش از ۶۷ هزار راس دام سنگین علیه این بیماری در استان واکسینه شوند، اضافه کرد: در استان ۱۲۰ هزار راس دام سنگین وجود دارد که در این طرح اولویت بر مناطق مرزی، گاوداری های صنعتی و نیم صنعتی و مناطق پر تردد است.

ورمقانی یادآور شد: بیماری لمپی اسکین یا آبله گاوی یک بیماری واگیردار عفونی - ویروسی در جمعیت گاو و گاومیش است که باعث خسارات زیادی در جمعیت دامی می‌شود ضمن اینکه برای اولین بار در کشور از واکسن‌های همولوگ وارداتی با کیفیت بسیار بالا در سطح واحدهای صنعتی و روستاها استفاده می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی کردستان از دامداران خواست با اکیپ‌های دامپزشکی اعزامی، همکاری لازم را به عمل آورند و موارد و سوالات خود را از طریق سامانه پیغام گیر ۱۵۱۲ و یا مراجعه به شبکه های دامپزشکی شهرستان‌ها اطلاع رسانی کنند تا در کوتاه‌ترین زمان بررسی و رسیدگی شود.

وی تاکید کرد: در سال جاری موارد بسیار زیادی از شیوع بیماری لمپی اسکین در کشور شناسایی و گزارش شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =