۸ آذر ۱۳۹۸، ۹:۵۶
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83573156
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اجلاس تمدن های کهن با حضور ایران در پکن گشایش یافت

پکن- ایرنا- سومین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو مجمع تمدن های کهن با حضور 9 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در پکن گشایش یافت.

به گزارش ایرنا این اجلاس با ریاست وزیر گردشگری چین و با حضور وزیرای گردشگری 9 کشور چین، ایران، هند، عراق، مصر، ارمنستان، ایتالیا، بولیوی، پرو و یونان در هتل بین المللی پکن برگزار شد.

در این همایش که وزرای گردشگری کشورهای تاجیکستان و مکزیک نیز به عنوان کشورهای ناظر حضور داشتند «علی اصغر مونسان» وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری  اسلامی ایران هم در راس یک هیات عالی رتبه شرکت و سخنرانی کرد.

خانم «نارین کاچاتوریان» معاون وزیر گردشگری، علوم، فرهنگ و ورزش ارمنستان در این همایش از ایران به عنوان یکی از کشورهای هدف گردشگری نام برد و گفت: برگزاری مشترک با ایران در سال گذشته، فرصت نزدیکی بیشتر دو کشور را فراهم کرده است.

وی ضمن ستایش فرهنگ و تمدن ایرانی بر توسعه و تقویت همکاری ها با ایران تاکید کرد.

وانگ مدیر موزه ملی چین هم در این نشست گفت: تمدن های پارس، هند و یونان از رهگذر جاده ابریشم دارای تشابهات و اشتراکات زیادی هستند.

وی با اشاره به اینکه جاده ابریشم صرفا مسیری برای دادوستدهای اقتصادی نبوده بلکه مراودات سیاسی هم ایجاد کرده است افزود: ایده‌ها، تفکرات، پوشش، گویش و فرهنگ کشورهای کسیر جاده ابریشم قدیم نیز به مدد این مسیر تاریخی به یکدیگر منتقل شده‌اند.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران عصر پنجشنبه در راس یک هیات عالی رتبه وارد فرودگاه پکن شد.

دیدار و ملاقات با وزیر فرهنگ و گردشگری چین، دیدار با وزیر گردشگری یونان و ارمنستان و گفت و گوهای خبری با رسانه های چین از جمله «سی سی تی وی» تلویزیون دولتی چین و روزنامه های گلوبال تایمز و چاینا دیلی کالچر از جمله برنامه های مونسان در سفر به پکن است.

چین مهم‌ترین منبع تامین گردشگر در جهان است در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۵۰ میلیون چینی به خارج از مرزهای این کشور سفر کردند وزارت فرهنگ و گردشگری چین پیش‌بینی کرده است با تداوم رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای سالانه شخصی، آمار سفر شهروندان این کشور به خارج از چین تا سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱۷۸ میلیون نفر در سال برسد همچنین تخمین زده شده این گردشگران در مجموع حدود ۱.۲ تریلیون «یوان» هزینه کنند.

ایران از سال ۲۰۱۱ به فهرست مقاصد گردشگری چین وارد شد و از سال ۱۳۹۵ نیز سیاست‌ جذب گردشگران چینی را در دستور کار قرار داد در این راستا هیات وزیران اوایل تیرماه سال ۱۳۹۸ مصوبه لغو یک طرفه روادید با چین را صادر کرد و از ۲۵ تیرماه به اجرا در آمد بر اساس این مصوبه چینی ها به مدت ۲۱ روز بدون ویزا می‌توانند به ایران سفر کنند.

سال گذشته میلادی ۵۲ هزار و ۸۰۰ گردشگر از چین به ایران سفر کردند پیش بینی تهران این است که با لغو روادید شمار این گردشگران بسرعت افزایش یافته و در آینده ای نه چندان دور به یک میلیون نفر برسد و سفر  «علی اصغر مونسان»  وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران نیز با این هدف انجام شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha