۲۹ آبان ۱۳۹۸، ۲۲:۱۰
کد خبرنگار: 2987
کد خبر: 83563442
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

انتقاد از سیاست آمریکا در شورای امنیت درباره شهرک‌های صهیونیست‌نشین

نیویورک- ایرنا- نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آخرین تحولات خاورمیانه شاهد انتقاد شدید از سیاست تازه دولت ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن شهرک‌های صهیونیست نشین در کرانه باختری بود.

در این نشست که صبح چهارشنبه به وقت محلی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، «نیکولای ملادنوف» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه با ارائه گزارشی درباره وضع نوار غزه، گفت: باعث تأسف است که اعلامیه ایالات متحده در ۱۸ نوامبر اعلام کرده که شهرک ها را دیگر مغایر با قوانین بین‌المللی نمی داند.

وی افزود: موضع سازمان ملل در این زمینه بدون تغییر باقی مانده است. مطابق قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد، فعالیت های رژیم صهیونیستی نقض آشکار قوانین بین‌المللی و یک مانع بزرگ برای دستیابی به راه حل دو کشور و یک صلح عادلانه، پایدار و جامع است.

بتازگی آمریکا اعلام کرده که شهرک های صهیونیست نشین در کرانه باختری رود اردن را غیرقانونی نمی‌داند.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا دوشنبه‌شب اعلام کرد؛ دولت ترامپ «پس از مطالعه دقیق مباحث حقوقی همه طرف‌ها» اعلام می‌کند که شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، با قوانین بین‌المللی ناسازگار نیست.
وی افزود که دولت ترامپ سیاست اتخاذ شده در دوره باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین این کشور در قبال شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی را تغییر می‌دهد.
در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت، اعضای این شورا نیز در سخنانی مواضع خود را درباره شهرک های صهیونیست نشین اعلام کردند.

«دینا تیرانسیا دجانی» نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل نیز در سخنانش گفت: ما خواستار این هستیم که اسرائیل به قوانین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت احترام بگذارد. باید بدانیم که ریشه مشکل، اشغال غیرقانونی سرزمین فلسطینی ها توسط اسرائیل است.

وی با اشاره به مواضع تازه دولت ترامپ درباره شهرکهای صهیونیست نشین، گفت که این کار، نقض قوانین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت است.

«ریاض مالکی» نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل نیز از سیاست دولت آمریکا درباره شهرک ها بشدت انتقاد کرد و گفت: دولتش به دادگاه بین المللی جنایات جنگی شکایت خواهد کرد.

وی در سخنانش خطاب به ۱۵ عضو شورای امنیت گفت: پومپئو مسؤولیت عواقب ناشی از بیانیه خطرناکش در مورد شهرک سازی را بر عهده دارد و این سخنان، ما را وادار می کند که به دادگاه بین المللی جنایات جنگی درباره حرف‌ها و اقدامات وی اعلام شکایت کنیم.

در این نشست همچنین «جری ماتجیلا» نماینده دائم آفریقای جنوبی خواستار اقدام عملی این نهاد بین المللی علیه تل‌آویو شد.

وی گفت: الحاق سرزمین های کرانه باختری و ادامه ساخت وساز شهرکها در این منطقه توسط اسرائیل، چشم انداز صلح را بیش از پیش خراب کرده و نمونه هایی از زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی است.

در جلسه امروز شورای امنیت سازمان ملل، «دانی دانون» نماینده رژیم صهیونیستی نیز با حضور در این جلسه، از سیاست های این رژیم در ساخت و گسترش شهرک ها حمایت کرد.

وی مدعی شد که این رژیم به دنبال صلح بوده و مانعی برای گفت وگوها ایجاد نکرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha