انگلیس خواستار توقف شهرک‌سازی در کرانه باختری شد

لندن– ایرنا– سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس با بیان اینکه موضع این کشور در قبال شهرک‌سازی در کرانه باختری تغییری نکرده است بر لزوم توقف اقدامات رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی تاکید کرد.

تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس امروز (پنجشنبه) بدون اشاره به نام سخنگو،‌ به نقل از وی افزود: موضع انگلیس درباره شهرک‌سازی [در کرانه باختری] روشن است؛ این اقدام طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی، مانع رسیدن به صلح و تهدیدی بر تداوم راه حل تشکیل دو دولت است.

سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس، اقدامات رژیم صهیونیستی را ناکارآمد خواند و توقف فوری آن را خواستار شد. 

«شورای عالی برنامه‌ریزی اداره مدنی» رژیم صهیونیستی به‌تازگی ساخت بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی را در کرانه باختری تأیید کرد که براین اساس، دستور ساخت غیرقانونی تعداد واحدها در سال ۲۰۱۹  به هشت هزار و ۳۳۷ واحد می‌رسد.
به گزارش گروه حقوق بشری «صلح اکنون» در سرزمین‌های اشغالی، این میزان نسبت به سال گذشته میلادی ۵۰ درصد افزایش یافته است.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه‌ این هفته اعلام کرد، دولت دونالد ترامپ سیاست اتخاذ شده در دوره باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین این کشور را در قبال شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی تغییر می‌دهد.
وی تصریح کرد: بیانیه‌های دولتی ایالات متحده درباره فعالیت‌های شهرک‌سازی در کرانه باختری در دهه‌های گذشته ناهماهنگ بوده است.

پمپئو گفت، وزارت خارجه امریکا در سال ۱۹۷۸، شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی را نامنطبق با قوانین بین‌المللی اعلام کرد اما در سال ۱۹۸۱ رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا با این سیاست مخالفت کرد.
به گفته او، دولت‌های بعدی آمریکا نیز اینگونه نتیجه‌گیری کردند که شهرک‌سازی‌های نامحدود رژیم صهیونیستی در کرانه باختری مانع صلح خواهد بود، اما آن را متناقض با حقوق بین‌الملل ندانستند. اما در دسامبر سال ۲۰۱۶، «جان کری» وزیر امورخارجه دولت اوباما در آخرین روزهای کاری این دولت، این رویکرد را تغییر داد و غیرقانونی بودن شهرک‌سازی‌ها را به صورت علنی اعلام کرد.

با این حال، پمپئو گفته دولت ترامپ «پس از مطالعه دقیق مباحث حقوقی همه طرف‌ها» اعلام می‌کند که شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری با قوانین بین‌المللی ناسازگار نیست.
اظهارات ترامپ با محکومیت‌هایی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی روبه رو شده است.

اتحادیه اروپا با انتقاد از این اقدام صهیونیست‌ها، با صدور بیانیه‌ای، ساخت واحدهای جدید در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را غیرقانونی خواند.
«جرمی کوربین» رهبر حزب مخالف دولت انگلیس نیز با انتشار پیامی در توئیتر تصریح کرد، شهرک‌سازی در کرانه باختری نقض آشکار قوانین بین‌المللی و مانع رسیدن به صلح است.
۲۰۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =