زن همدانی بر اثر گازگرفتگی جان باخت

همدان- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی همدان گفت: یک زن ۵۷ ساله همدانی بر اثر استنشاق گازمونوکسیدکربن جان خود را از دست داد.

ارتین کمالی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: یک خانواده اقدام به رنگ زدن و نقاشی منزل مسکونی و استفاده از اجاق گاز برای خشک کردن آن کردند.

وی اضافه کرد: نقص فنی آبگرمکن در کنار استفاده غیراصولی از اجاق گاز برای خشک کردن رنگ آمیزی خانه موجب مسمومیت مادر خانواده و مرگ وی شد.

مدیرکل پزشکی قانونی همدان یادآوری کرد: در حادثه دیگری مرد ۴۴ ساله به علت نقص فنی آبگرمکن داخل حمام دچار خفگی شده بود که جسد او یک روز بعد از مرگ داخل حمام کشف شد.

کمالی یادآوری کرد: هفت ماهه سال جاری سه زن و ۲ مرد بر اثر گازگرفتگی در این استان جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به مدت زمان سال گذشته که هشت تن بود ۶۰ درصد کاهش داشته است.

وی مهمترین علت مسمومیت ناشی از گازگرفتگی را بی‌توجهی به نکات هشدار دهنده هنگام استفاده از وسایل گرمایشی دانست و خواستار رعایت مسائل ایمنی و اطلاع رسانی هرچه بیشتر رسانه ها برای کاهش آمارها ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شد.

کمالی مهمترین علائم گازگرفتگی و مسمومیت را حالت گیجی، سردرد همراه با احساس سنگینی، تهوع و استفراغ و سوزش شدید در ناحیه چشم و گلو، احساس گرفتگی و درد شدید در قفسه سینه ذکر کرد.

مدیر اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان نیز گفت: استفاده از آبگرمکن و بخاری های فرسوده دارای نقص فنی و بدون کلاهک یا دودکش استاندارد، بیشترین موارد ابتلا به مسمویت را تشکیل می‌دهد.

حبیب الله معصومی افزود: در محیط های سربسته همچون اتاق، آپارتمان و چادر مسافرتی به ویژه در زمان هایی که راه های خروج هوا بسته باشد خطر مسمومیت به شدت افزایش می‌یابد.

وی اضافه کرد: در صورت مواجهه با افراد دچار مسمومیت ابتدا در و پنجره ها را باز کرده تا هوای تازه در فضا جریان پیدا کند و در صورت لزوم افراد مسموم را به فضای باز منتقل کنند.

مدیر اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: همچنین با بستن شیرگاز و خاموش کردن وسایل گرمایشی، موضوع را به اورژانس اطلاع رسانی کنید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =