مراقبت سلامت در منزل به زودی مشمول بیمه می‌شود

تهران-ایرنا- معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استانداردهای خدمتی در مراکز مشاوره و مراقبت‌های پرستاری در منزل به منظور پوشش بیمه‌ای مراقبت در منزل به زودی ابلاغ می‌شود.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مریم حضرتی در نشستی با اتحادیه‌ها و انجمن‌های پرستاری گفت: استانداردهای خدمتی در مراکز مشاوره و مراقبت‌های پرستاری در منزل به منظور پوشش بیمه‌ای مراقبت در منزل به زودی ابلاغ می شود.

وی با اشاره به تغییرات جمعیت‌شناختی و بار مالی بیماری‌های غیرواگیر که نیازمند مراقبت طولانی‌مدت است، گفت: ارائه این گونه مراقبت‌ها که ماهیتی مزمن دارند در بیمارستان‌ها به صورت بستری فاقد توجیه اقتصادی است و امروزه نظام‌های سلامت به سوی ارائه مراقبت‌ها در منزل و محل زندگی فرد حرکت کرده و مراقبت سلامت در منزل یکی از اساسی ترین بخش‌های نظام سلامت را در آینده نزدیک تشکیل خواهد داد.

وی با تاکید بر سیاست وزارت بهداشت در توسعه مراقبت‌های پرستاری در منزل و ابلاغ پوشش بیمه‌ای تعرفه‌های مراقبت‌های پرستاری در منزل افزود: طرح اجرای آزمایشی پوشش بیمه‌ای مراقبت‌های پرستاری در منزل در سال 1397 تصویب شد و با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت در دانشگاه‌های منتخب به صورت آزمایشی  اجرا و اشکالات اجرایی کار تعیین و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج مطالعات نشان داده‌اند که مراقبت پرستاری در منزل موجب کاهش هزینه‌های درمانی، کاهش اشغال تخت‌های بیمارستانی و کاهش عفونت و عوارض بیمارستانی و ارتقای کیفیت زندگی بیمار و خانواده می شود.

حضرتی اضافه کرد: در این مرحله، با همکاری اداره کل دفتر ارزیابی فناوری و تدوین استاندارد و تعرفه سلامت  معاونت درمان، استانداردهای خدمات پرستاری در منزل شامل بیماری‌های (سرطان، نارسایی پیشرفته قلبی، سکته مغزی، زردی نوزادی، بیماری مزمن انسدادی ریه، مراقبت‌های پرستاری پایان زندگی) نهایی می شود.

وی، تدوین استاندارهای خدمات پرستاری در منزل  را  پاسخی به نیاز مردم و جامعه در جهت حفظ و رعایت حقوق بیمار دانست و گفت:  تدوین استاندارد خدمت مراقبت در منزل به سیاستگزاران نظام سلامت کمک می کند تا پایش و ارزیابی نظام‌مند و نظارت و اعتبار بخشی استاندارد را انجام دهند. علاوه برآن تدوین استانداردهای خدمتی می تواند مبنای تصمیم‌گیری حقوقی در محاکم قضایی و حقوقی باشد و بدون شک، برای محاسبه دقیق هزینه‌های خدمت و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز تدوین استانداردهای خدمتی یک ضرورت و راهگشاست.

حضرتی با تاکید بر در دسترس قرار گرفتن استانداردهای مراقبتی گفت: این استانداردها باید به صورت آنلاین در دسترس همه افراد قرار گیرد و در نهایت از خدمات ایمن و استاندارد بهره ببرند.

وی از وجود 816 مرکز  فعال مشاوره و خدمات پرستاری در منزل خبرداد و گفت: برای هماهنگی بیشتر بین مراکز، لازم است سامانه مراقبت در منزل  طراحی و همه مراکز به صورت یک شبکه به شبکه های موجود در بیمارستان مانند HIS وصل شوند.

نمایندگان معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، بیمه سلامت ایرانیان، دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، انجمن استروک ایران، انجمن علمی پرستاری ایران، انجمن قلب پرستاران ایران، انجمن مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل، اتحادیه و انجمن مراکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل، اداره کل بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت وزارت بهداشت، مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، سازمان تامین اجتماعی، دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، اداره کل دفتر ارزیابی فناوری و تدوین استاندارد و تعرفه سلامت، مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی مسیح دانشوری، نماینده مرکزتحقیقات مراقبت های پرستاری، مرکز قلب شهید رجایی و مدیران پرستاری و نماینده مرکز مکس(آلاء) در این نشست حضور داشتند.

در این نشست قرار شد که استانداردهای خدمتی توسط هفت کارگروه تخصصی تدوین و هفته اول مهرماه جهت ارائه به شورای‌عالی بیمه ارائه شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha