مرکز عرضه مستقیم محصولات کشاورزی شمیرانات احداث می‌شود

تهران- ایرنا- به گفته فرماندار شمیرانات با احداث مرکز عرضه مستقیم محصولات کشاورزی شمیرانات تا پایان سال جاری، روستائیان می توانند محصولات کشاورزی، دامی، صنایع روستائی و ... را مستقیم و بدون واسطه به فروش برسانند.

به گزارش ایرنا، سیاوش شهریور روز چهارشنبه در نشست کارگروه کشاورزی شهرستان توضیح داد: توافق شده تا زمینی به مساحت ۵ هزار و ۷۰۰ مترمربع از اراضی مسکن و شهرسازی در منطقه زردبند شهرستان برای ایجاد این مرکز واگذار شود.
به گفته وی نحوه واگذاری زمین و نحوه واگذاری غرفه ها به روستائیان هنوز مشخص نشده و در مرحله تصمیم گیری است.
این مقام مسئول تصریح کرد: ایجاد چنین مرکزی با هدف سودآوری بیشتر برای کشاورزان خرد بیش از ۲۰ سال است که آرزوی دیرینه شهروندان بود و در نهایت در سال ۹۷ به تصویب شورای برنامه ریزی استان تهران رسید.
وی تصریح کرد: اعتبار احداث مرکز عرضه مستقیم محصولات کشاورزی شمیرانات از صندوق توسعه بخش کشاورزی استان تهران تامین خواهد شد و تلاش می کنیم تا پایان سال ۹۸ به بهره برداری برسد.
رئیس اداره جهاد کشاورزی شمیرانات نیز در ادامه به ارائه گزارش عملکرد این حوزه در شهرستان پرداخت و گفت: ۷ هکتار و ۵۰۰ مترمربع گلخانه در سطح شهرستان فعال است که تا پایان سال ۵ هکتار دیگر به آن افزوده خواهد شد؛ بیشترین گل کشت شد در گلخانه های شمیرانات گلایل و لیلیوم هستند.
مسعود ایلکا اذعان داشت: از ۷ هزار و ۱۰۰ مترمربع اراضی کشاورزی شهرستان ۲۶ هکتار آبیاری تحت فشار انجام شده و ۷۱ هکتار در دست اجراست؛ ۱۵۰ هکتار دیگر نیز مطالعاتش انجام شده و با تامین اعتبار عملیاتی می شود.
وی اظهار داشت: ۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان که ۱۲۵ کشاورز مشغول کار در آنها هستند در سیلاب، بهمن، سرمازدگی و تگرک از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۱۲ میلیارد تومان خسارت دیدند اما برآورد خسارتی که از وزارت کشور تصویب شده به ازای هر هکتار ۵ میلیون تومان است.
ایلکا تصریح کرد: علیرغم برگزاری ۳۷ کلاس توجیهی هیچ یک از کشاورزان خود را بیمه نکرده اند و علت این امر نیز خرده مالک بودن آنها است.
رئیس اداره جهاد کشاورزی شمیرانات گفت: طرح کاداستر در ۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان انجام شده و باقیمانده آن نیز تا پایان سال اجرایی خواهد شد.
شهرستان شمیرانات با آب و هوایی کوهستانی متشکل از شهر شمیران (منطقه یک، شمال و شرق منطقه ۲ تهران) و ۲ بخش لواسانات و رودبار قصران دارای هفت هزار و ۱۰۰ هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه ۱۲۹ هزار تن محصول دامی و کشاورزی در شمال و شمال شرقی تهران واقع شده است.
تهرام /۹۸۹۷//۶۱۳۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =