۸ مرداد ۱۳۹۸، ۱۴:۰۰
کد خبرنگار: 786
کد خبر: 83417776
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

الزام ثبت سفارش کالا در کیش منتفی شد

۸ مرداد ۱۳۹۸، ۱۴:۰۰
کد خبر: 83417776
الزام ثبت سفارش کالا در کیش منتفی شد

کیش - ایرنا - با دستور مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، الزام ثبت سفارش کالا در این جزیره منتفی شد و روند واردات و ترخیص کالا به روال عادی برگشت.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، ناصر آخوندی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با اعلام این خبر یادآوری کرد: به تازگی صدور ابلاغیه‌ای مبنی بر لزوم ثبت سفارش کالا ها در گمرک کیش سبب نگرانی تجار و بازاریان شده بود که همزمان با ابلاغ این مصوبه، مدیرعامل منطقه آزاد کیش در مجمع عادی عمومی سالیانه سازمان منطقه آزاد کیش در تهران این موارد را مطرح کرد و خواستار لغو محدودیت های اعمال شد بر روند فعالیت های اقتصادی و بازرگانی در مناطق آزاد شدند.

وی افزود: روز دوشنبه ۷ مرداد نیز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به محض ورود به جزیره به همراه معاونان خود در گمرک حاضر شد و با مسئولیت خود دستور لغو ثبت سفارش را صادر کرد. اما تعدادی از بازاریان که از این تصمیم گیری اطلاع نداشتند جهت طرح مشکل به سازمان مراجعه کردند که با توضیحات دکتر مظفری مبنی بر لغو ثبت سفارش در گمرک جزیره کیش، نگرانی آنها در این خصوص برطرف شد.

 آخوندی با اشاره به اینکه، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در حال پیگیری این روند و رایزنی با نهادهای مربوطه هستند تا جزیره کیش به دلیل شرایط خاص جغرافیایی خود در زمینه ثبت سفارش کالا از دیگر مناطق آزاد مستثنی شود تاکید کرد: صدور برخی دستور العمل ها و قوانین مغایر با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد بوده و با ماهیت ذاتی این مناطق مغایر است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط شدت گرفتن تحریم ها، قانون ثبت سفارش با هدف نظارت بر واردات و پیشگیری از قاچاق کالا تصویب شده است تاکید کرد: طبق آمار سازمان مبارزه با قاچاق کالا، در سال ۹۷، جزیره کیش از پاک ترین مناطق کشور گزارش شده به گونه که میزان تخلفات گمرکی در این منطقه در حد صفر است.

جلالی مدیر توسعه تجارت سازمان منطقه آزاد کیش نیز در با اشاره به راه اندازی سیستم جامع امور گمرکی در جزیره کیش گفت: با آغاز بکار این سیستم، امکان وارد کردن اطلاعات بصورت دستی مقدور نیست و همین امر موجب توقف کوتاه مدت روند ثبت سفارش کالا و نگرانی بازاریان شد.

وی افزود: در جزیره کیش به دلیل شرایط جغرافیایی و عدم دسترسی به مسیر خشکی واردات کالا تنها از مبادی بندرگاه و فرودگاه امکان پذیر است که در این مبادی نیز به دلیل نظارت بسیار دقیق مسئولان گمرک، و نیروهای نظامی و انتظامی و سپاه پاسداران میزان قاچاق کالا به صفر رسیده است.

جلالی همچنین هزینه ترخیص کالا در جزیره کیش را یک و نیم درصد ارزش کالای وارداتی عنوان کرد و اظهار داشت: در مقایسه با سایر مناطق آزاد جهان که با احتساب مالیات ۹ درصد ارزش کالا از تجار هزینه دریافت می کنند، جزیره کیش در راستای حمایت از فعالان اقتصادی رقم بسیار ناچیزی را برای تعرفه واردات کالا در نظر گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha