۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۴۳
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 83372820
۰ نفر
آمریکا: به دنبال درگیری مسلحانه با ایران نیستیم

تهران – ایرنا – نماینده آمریکا درحاشیه نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل با بیان اینکه کشورش به دنبال درگیری مسلحانه با ایران نیست، گفت: خواهان انتقال تنش های موجود به مسیر دیپلماتیک هستیم.

تارنمای بلومبرگ عصر پنجشنبه گزارش داد که رئیس پنتاگون پس از نشست پشت درهای بسته وزیران دفاع ناتو به خبرنگاران گفت: به دنبال درگیری مسلحانه با ایران نیستیم ولی آماده‌ایم تا از نیروهای آمریکایی و منافعمان در منطقه دفاع کنیم. هیچ کس نباید خویشتنداری واشنگتن را به حساب ضعف بگذارد.

مارک اسپر همچنین خواهان انتقال تنش‌های میان واشنگتن و تهران از مسیر نظامی به مسیر دیپلماتیک شد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز پس از این نشست به خبرنگاران گفت: پیام مهمی که آمریکا به وضوح بیان کرد این بود که به دنبال جنگ نیست. واشنگتن آماده گفت و گوی بدون پیش شرط با ایران است.

نمایندگان پنج کشور عضو ناتو پس از سخنرانی اسپر به بیان نظرات خود پرداختند که در این میان فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه به همتای آمریکایی خود گفت که ناتو را وارد هیچ مأموریت نظامی در خلیج فارس نکند.

ترکیه هم به آمریکا گفت که در رابطه با ایران "گفت و گو بهتر از تحریم است. " برخی دیگر از کشورهای عضو و از جمله وزیر دفاع آلمان نیز اعلام کردند که هر کار ممکنی برای پرهیز از بالاگرفتن تنش‌ها انجام خواهند داد.

از سوی دیگر، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه گفت که سعی می‌کند دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را متقاعد کند تا با هدف کاهش تنش‌ها در منطقه، برخی تحریم‌های ضد ایران را متوقف کند.

مکرون که برای شرکت در اجلاس دو روزه گروه ۲۰ به ژاپن رفته است، روز پنجشنبه در قطار مسیر توکیو به کیوتو به خبرنگاران گفت: می‌خواهم ترامپ را قانع کنم که نفع او در بازگشت به مسیر مذاکره و گفت و گو از طریق کاهش تحریم‌های ایران است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =