۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۱۳
کد خبر: 83306093
T T
۰ نفر

فشار خون 700 هزار همدانی اندازه گیری می شود

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۱۳
کد خبر: 83306093
فشار خون 700 هزار همدانی اندازه گیری می شود

همدان- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان گفت: به دنبال شكل گیری پویش ملی فشار خون، وضعیت فشار خون 700 هزار شهروند بالای 30 سال این استان سنجش و اندازه گیری می شود.

رشید حیدری مقدم روز سه شنبه در آیین راه‌اندازی كمپین ملی سنجش فشارخون بیان كرد: فعالیت پویش ملی كنترل فشار خون از 27 اردیبهشت آغاز و تا 15 تیر امسال ادامه دارد.
وی اضافه كرد: كنترل فشار خون یكی از اولویت های برنامه ششم توسعه كشور است چرا كه طبق برآوردهای صورت گرفته یك چهارم مردم فشار خون دارند.
حیدری مقدم گفت: 50 درصد افراد مبتلا به فشار خون از ابتلا به این بیماری مطلع نیستند همچنین افراد مطلع نیز به نحوه درمان آگاهی ندارند.
وی ادامه داد: بنابراین معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان علاوه بر كمك به درمان افراد مبتلا به فشار خون، نسبت به آموزش نیز اقدام می كند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان از رسانه ها، سمن ها و دیگر نهادهای مسئول خواست این مجموعه را در اجرای این طرح ملی و اثرگذار در كاهش مرگ و میر زودرس یاری دهند.
حیدری مقدم گفت: كاهش ابتلا به فشار خون در روند نزولی آمار مرگ و میر موثر است بنابراین هر اقدام مؤثر در این پویش می‌تواند به كاهش فوت در اثر بیماری‌های واگیردار كه منشأ برخی از آنها فشارخون است كمك كند.
وی تاكید كرد: هزینه برای اجرای طرح پویش ملی فشار خون موجب كاهش هزینه‌های بخش درمان می شود با این توضیح كه در امان ماندن 2 نفر از فشار خون معادل كاهش هزینه بیماران 10 تخت بیمارستانی است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان یكی از ضرورت ها برای كاهش فشار خون را حذف نمكدان از سفره خانواده ها عنوان كرد.
وی گفت: این پویش در سه مرحله اجرایی شده كه شامل مراجعه افراد به پایگاه های سلامت، مراكز درمانی و كلینیك‌ها و در نهایت از طریق سامانه ثبت پرسشگری كنترل است.
معاون اجرایی معاونت بهداشتی دانشگاه ابن سینا همدان نیز گفت: نظام پزشكی و بخش خصوصی در اجرای این پویش همكاری دارند.
علی عطایی افزود: ستاد اجرایی جدول زمانبندی شده‌ای برای این كار پیش بینی كرده و دبیری این ستاد به معاونت بهداشتی استان محول شده است.
مدیر دفتر پرستاری دانشگاه ابن سینا همدان نیز بیان كرد: پرستاران همزمان با هفته سلامت در اداره ها حضور یافته و از كاركنان تست فشارخون گرفتند.
فاطمه شیرانی اضافه كرد: همزمان با هفته سلامت پنج هزار تن توسط دفتر پرستاری مورد سنجش فشار خون قرار گرفتند.
7526/2087

سرخط اخبار استان‌ها