۴ دی ۱۳۹۷، ۱۰:۲۶
کد خبر: 83146501
T T
۰ نفر

برترین دستاوردهای فنی سال 2018 میلادی

۴ دی ۱۳۹۷، ۱۰:۲۶
کد خبر: 83146501
برترین دستاوردهای فنی سال 2018 میلادی

تهران – ایرنا - در سال 2018 میلادی اخبار متعددی درباره پیشرفت های علمی و فنی منتشر شد كه بسیاری از آن ها درهای جدیدی را به روی محققان گشود.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا، در این گزارش برخی از مهمترین دستاوردهای سال 2018 را به اختصار بررسی می كنیم.

***تولد موشی با دو والد هم جنس
محققان چینی توانستند برای اولین بار در جهان موشی را از دو والد مذكر به دنیا آورند. البته پیش از آن محققان با استفاده از دو والد مونث موشی را به دنیا آورده بودند و محققان چینی در كار خود روش انجام این كار را نیز بهبود بخشیدند. تولید جانوران با استفاده از والدین همجنس از این جهت دشوار است كه دی ان ای موجود در تخمك و اسپرم دارای نقش پذیری اپی ژنیك متفاوتی هستند. گزارش كامل این تحقیقات در ماه اكتبر در نشریه Cell Stem Cell منتشر شد.

***نانوربات های نابودگر تومور
محققان كانادایی از طریق تازدن صفحات دی ان ای خودسامان توانستند نانوربات هایی را بسازند كه داروهای ضد سرطان را در محل تومور آزاد می كنند و از این طریق سرطان سینه را در موش ها درمان می كند. البته هنوز مشخص نیست كه این سیستم تحویل دارو در انسان نیز كارآیی دارد یا خیر، اما محققان به دنبال نقطه اتصال مناسب در سلول های سرطانی انسان هستند تا امكان درمان سرطان در انسان با استفاده از این ربات ها نیز فراهم شود. گزارش كامل این تحقیقات در ماه فوریه در نشریه Nature Biotechnology منتشر شد.

***استفاده از هوش مصنوعی برای بافت برداری مایعات
در سال 2018 بسیاری از آزمایشگاه ها به سراغ هوش مصنوعی رفتند تا اطلاعات به دست آمده از بافت برداری مایعات بدن از جمله خون را با دقت بالاتری تجزیه و تحلیل كنند. این شیوه امكان تشخیص زودهنگام بیماری ها از جمله نشانه های سرطان را با پردازش حجم وسیعی از اطلاعات و شناسایی دقیق الگوهایی كه ممكن است پزشكان را دچار اشتباه كند، در اختیار می گذارد.

***حیوانان آزمایشگاهی مجازی
در این سال محققان دانشگاه جان هاپكینز یك نرم افزار كامپیوتری را توسعه دادند كه قادر است نتایج سم شناسی مبتنی بر آزمایشات جانوری را پیش بینی كند. این نرم افزار با استفاده از اطلاعات مربوط به هزاران آزمایش سم شناسی ساخته شده و قادر است نتایج چنین آزمایش هایی را با دقت 87 درصد پیش بینی كند. محققان امیدوارند این سیستم نرم افزاری موجب كاهش استفاده از جانوران برای انجام آزمایشات مختلف شود.

***نمای دید پرندگان
در سال 2018 استفاده از ربات های پرنده برای جمع آوری اطلاعات كاربرد وسیع تری داشت. این ابزارها برای امور مختلف از نمونه برداری از مخاط وال ها گرفته تا تشخیص اندازه جمعیت و شرایط زندگی لاك پشت های دریایی به كار گرفته شدند. این میزان دسترسی به اطلاعات با استفاده از ربات های پرنده قابل مقایسه با توانایی محققان در گردآوری اطلاعات در گذشته نیست.

***دستیابی به سیگنال های انتقال اطلاعات بصری به مغز
محققان دانشگاه هاروارد تكنیك جدیدی را ابداع كردند كه با استفاده از آن می توان سیگنال هایی را كه اطلاعات بصری را به مغز منتقل می كنند، شناسایی و ضبط كرد. محققان برای این منظور یك شبكه نازك ساختند كه به گوشه چشم موش زنده تزریق می شود و قادر است سیگنال های الكتریكی را توسط سیم های كوچكی مخابره كند. این شبكه اثر چندانی روی دید موش ها ندارد، اما اطلاعات بصری آن ها را در اختیار محققان قرار می دهد. گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Science منتشر شد.

***محل بیان ژن ها
به دلیل تفاوت میزان فعالیت ژن های مختلف، نورون های موجود در بخش های مختلف، وظایف متفاوتی را دارند. برای به دست آوردن تصویر واضحی از بیان ژن های مختلف در بافت های بدن، محققان دانشگاه استنفورد یك سیستم مولكولی جدید موسوم به STARmap توسعه دادند كه قادر است نمونه های بافت را به نوعی هیدروژل تبدیل كرده و اطلاعات مربوط به موقعیت آر ان ای مورد هدف ژن ها را افشا كند. بدین ترتیب محققان توانستند موقعیت بیان ژن ها را با دقت مشخص كنند.
علمی (6) ** 9259**1440
۰ نفر