۲۸ آذر ۱۳۹۷، ۸:۱۶
کد خبر: 83139699
T T
۰ نفر

دانشنامه؛ آینه تاریخچه فیروزه ای همدان

۲۸ آذر ۱۳۹۷، ۸:۱۶
کد خبر: 83139699
دانشنامه؛ آینه تاریخچه فیروزه ای همدان

همدان- ایرنا- دانشنامه همدان آینه تمام نمای فرهنگ و تمدن این خطه است كه تاریخ فیروزه ای همدان را در سه دوره قبل و بعد اسلام و دوران معاصر ثبت و ضبط كرده و اثری جامع برای معرفی این دیار ارایه می كند.

به گزارش ایرنا؛ گردش آزاد و حجیم اطلاعات، دسترسی به منابع صحیح اطلاعاتی را محدود كرده، در چنین دورانی تهیه دانشنامه برای مناطق مختلف ایران به ویژه همدان كه قدمت تاریخی و اصالت فرهنگی دارد، بسیار ارزشمند است.
دانشنامه فرهنگ ، تمدن و مشاهیر همدان مجموعه ای جامع برای شناخت و معرفی پیشینه فرهنگی و تاریخی است كه كار گردآوری آن از سال 92 به همت حوزه هنری همدان آغاز شده است.
در حدود پنجاه نفر از نویسندگان، پژوهشگران و اساتید دانشگاه كه بیشترشان بومی این منطقه هستند، به فراخور استعداد و تخصصشان در تهیه و تدوین این كار پژوهشی سهمیم شده اند؛ تا هم چراغ راه آیندگان باشد و هم نسل معاصر را با نقش پیشتاز همدان از جنبش فرهنگی و اجتماعی منتهی به مشروطه و سپس جنبش ملی كردن نفت و مبارزات منتهی به انقلاب اسلامی آشنا سازد و نقش آفرینی ایثارگران این استان را در جنگ تحمیلی هشت ساله بازگو كند.
رئیس حوزه هنری همدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به پیشرفت خوب دانشنامه اشاره كرد و گفت: این اثر ارزنده مشتمل بر 2 بخش اصلی و پیوستها است كه در 200 جلد منتشر می شود و ده كارگروه تخصصی بر روند تهیه محتوا و مطالب دانشنامه نظارت می كنند.
سید باقر حسینی توضیح داد: بخش اصلی شامل مدخل های الفبایی و در مرحله استخراج قرار دارد، اسامی مشاهیر و شخصیت های همدان، فضاها ، اماكن، خوراك و پوشاك، آداب و رسوم ، هنرهای دستی و اصطلاحات عامیانه در زمره مدخل هایی هستند كه پیش بینی شده در 12 جلد فیروزه ای در قطع رحلی گنجانده شود.
رنگ فیروزه ای به لحاظ هارمونی با هنر جهانی سفالگری همدان برای جلد كتابهای این بخش انتخاب شده است.
حسینی تاكید می كند به محض اتمام استخراج مدخلها كارگروه های دهگانه دانشنامه تولید محتوا برای هر مدخل را شروع می كنند.
پیوست های دانش نامه نیز شامل چهار مرحله شناخت نامه، پیوستهای ادبی و هنری، ترجمه و آرشیو است كه برای شناختنامه 170 جلد پیش بینی شده و 70 جلد در حال آماده سازی است كه از این دسته فرهنگ و اصطلاحات عامیانه همدانی، كارنامك، آثار و احوال بدیع الزمان همدانی، بردستان الوند، پزشكی مردمانه همدان و شرح و احوال صفاالحق همدانی منتشر شده است.
رئیس حوزه هنری همدان خاطرنشان كرد: چهار اثر شامل جلد دوم كارنامك، در روشنای دانش، تاریخ تعزیه همدان، فرهنگ نام جاهای همدان دارای شابك و آماده چاپ شده و 15 كتاب آماده ارسال برای دریافت مجوز و شابك و 20 اثر آماده چاپ و همچنین 25 اثر در مرحله تدوین داریم كه بالای 50 درصد پیشرفت دارند و تولید 12 اثر نیز در مرحله گفت و گو و رایزنی با مولفان قرار دارد.
حسینی یادآوری كرد: مرحله دوم پیوستها شامل آثار هنری و ادبی است كه افزون بر آثار مكتوب، فیلم ، آلبوم های موسیقی و عكس نیز در این بخش گنجانده شده است كه از این مجموعه جلد اول كتاب خانه های قدیمی همدان منتشر شده و آثاری همچون دایره المعارف مصور دفاع مقدس، دایره المعارف انقلاب ، تاریخ عبرت، آثار نقاشی قهوه خانه ای حسین همدانی، نخبگان الوند، همدان قدیم در زمستان نیز درحال آماده سازی و تدوین است.
همچنین مروری بر تاریخچه عكاسی همدان و شهر زیرزمینی سامن و ارزانفود 2 فیلمی است كه در این دسته و در مرحله تدوین قرار دارد.
رئیس حوزه هنری همدان ابراز امیدواری می كند: چنانچه اعتبار اختصاص داده شده به این اثر پژوهشی با شتاب بیشتری در اختیار قرار گیرد، كار دانش نامه زودتر به سرانجام می رسد.
7527/2087