۲۴ مهر ۱۳۸۹، ۰:۰۱
کد خبر: 9633847
T T
۰ نفر
کمک فناوری نانو به بی نیازی از واردات آلیاژهای صنعتی ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/24 علمی آموزشی.نانو.آلیاژهای صنعتی تهران- پژوهشگران دانشگاه صنعتی مالک اشتر شاهین شهر اصفهان، به کمک روش آلیاژسازی مکانیکی موفق به تولید نانوآلیاژی بر پایه ی نیکل- بور در مقیاس نیمه صنعتی شدند.
به گزارش روز شنبه ایرنا و به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ترکیبات بین فلزی بر پایه ی نیکل- بور کاربردهای گسترده ای در آلیاژسازی، لحیم کاری، پوشش دهی و ساخت لایه های نازک و ضخیم دارند، همچنین در مقایسه با ترکیبات فلزات نجیب، قیمت کمتری هم دارند.
از این رو محققان دانشگاه صنعتی مالک اشتر شاهین شهر، اقدام به تولید این مواد به روش آلیاژسازی مکانیکی کرده اند و قسمت اول نتایج کارشان را در مجله ی Letters Materials (جلد 64، صفحات 312-309، سال 2010) منتشر نموده اند.
مهندس مسعود نظریان سامانی محقق این پژوهش گفت: مواد آلیاژساز بر پایه ی نیکل و خصوصا نیکل- بور در ایران به طور گسترده ای در تولید فولاد و انواع سوپرآلیاژها استفاده می شوند.
نظریان افزود: اما با وجود تحریم های متعدد، واردات این مواد استراتژیک با صرف هزینه و وقت بسیار و مشکلات متعدد همراه است و در نتیجه با اعلام نیاز صنایع داخلی، اقدام به تولید این مواد و بی نیاز ساختن کشور از واردات نموده ایم.
وی در مورد چگونگی انجام این پژوهش گفت: پودرهای عناصر Ni و B را با درصد خلوص بسیار بالا و اندازه ی متوسط ذرات 10 و 3 میکرومتر، در یک آسیاب گلوله ای سیاره ای به مدت 10 ساعت آسیاب نمودیم.
نظریان ادامه داد: سپس آنها را در دماهای 200، 400، 600 و 800 درجه سانتیگراد به مدت یک ساعت، تحت عملیات حرارت دهی قرار دادیم. در نهایت نانوپودرهای تهیه شده تحت آنالیز پراش پرتوی ایکس و آنالیز حرارتی قرار گرفتند.
نظریان در پایان خاطر نشان کرد که این پروژه در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حال تولید نیمه صنعتی است و امیدواریم در آینده ای نزدیک به تولید صنعتی برسد.
علمی 1544**2038** شماره 036 ساعت 13:30 تمام
۰ نفر