۹ شهریور ۱۳۸۷، ۰:۰۱
کد خبر: 9346709
T T
۰ نفر

طرف ایرانی تایید کرد؟

۹ شهریور ۱۳۸۷، ۰:۰۱
کد خبر: 9346709
طرف ایرانی تایید کرد؟ رییس شرکت پیمانکار روسی نیروگاه بوشهر به ایران می آید ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/06/09 سیاسی.هسته ای .بوشهر شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران وابسته به سازمان انرژی اتمی ، سفر لئونید رزنیکوف رییس شرکت پیمانکار روسی نیروگاه اتمی بوشهر(اتم استروی اکسپورت ) به ایران را تایید کرد.
به گزارش روز شنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران همچنین اعلام کرد که رزنیکوف دهم شهریور ماه در راس هیاتی از مدیران این شرکت (اتم استروی اکسپورت ) عازم ایران خواهد شد تا در روز یازدهم شهریور ماه در بوشهر با طرف ایرانی مذاکره کند.
شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران سفر رزنیکوف را در راستای بررسی های ادواری پروژه نیروگاه اتمی بوشهر بیان کرد.
رییس هیات ایرانی مذاکره کننده را احمد فیاض بخش مدیر عامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران و معاون سازمان انرژی اتمی به عهده خواهد داشت.
این سفر، اولین سفر رزنیکوف پس از انتخاب وی به عنوان رییس اتم استروی اکسپورت است.
خبرگزاری های روسی روز گذشته گزارش دادند که مقامات اتم استروی اکسپورت، روز 31 اوت (10 شهریور) وارد ایران می شوند تا در روز اول سپتامبر (11 شهریور ) با طرف ایرانی در رابطه با تکمیل ساخت نیروگاه اتمی دیدار داشته باشد.
بر اساس این گزارش ها، رییس شرکت پیمانکار اتمی نیروگاه بوشهر در این سفر با روند کارها در نیروگاه اتمی آشنا خواهد شد و جلسه ای در رابطه با تجیهز نیروگاه با شرکای ایرانی برگزار می کند.
الکساندر سادوونیکوف، سفیر فدراسیون روسیه در ایران نیز چندی پیش در مصاحبه با ایرنا اعلام کرد که تا پایان سال جاری میلادی آزمایش کلی همه فازهای نیروگاه اتمی بوشهر انجام خواهد شد و اوایل سال آینده میلادی برق هسته ای وارد شبکه تولید برق ایران می شود.
سفیر روسیه تاکید کرد که مسکو به طور جدی مصمم به تکمیل وراه اندازی نیروگاه بوشهر است و خود را در قبال تکمیل و راه اندازی این پروژه مسوول می داند و به عنوان یک طرف ذینفع، مایل است در کوتاهترین زمان ممکن این پروژه را به اتمام برساند و این یک حقیقت روشن و یک واقعیت است.
وی اطمینان داد که تاخیر یا تعطیل شدن این پروژه به نفع روسیه نیست چرا که طولانی تر شدن آن به ضرر طرف روس هم هست و هزینه ها را برای آن افزایش می دهد.
سفیر روسیه در تهران همچنین یکی دیگر از دلایل تاخیر در روند ساخت و راه اندازی نیروگاه بوشهر را عدم همکاری مطلوب از سوی برخی کشورها دانست که به گفته وی قرار بود برخی تجهیزات نیروگاه از سوی این کشورها تامین شود.
وی با اشاره به اینکه نیروگاه بوشهر به لحاظ منطقه جغرافیایی و استراتژیک در نقطه حساسی واقع شده است، افزود که لازم نیست همه جزئیات مربوط به پروژه بوشهر فاش شود، چون مطمئنا برخی در صدد سوء استفاده از آن هستند.
سادوونیکوف با اذعان به اینکه که در بسیاری از موارد دلایلی نظیر برخی ناهماهنگی های مربوط به طرف روس باعث تاخیر در روند پروژه شده است، گفت: اخیرا و به ویژه در سه سال اخیر مسکو توجه بیشتری به نیروگاه بوشهر داشته است .
سرگئی کریینکو، رییس آژانس فدرال اتمی روسیه (روس اتم ) نیز اعلام کرده بود که امور آماده سازی راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر در پاییز سال جاری آغاز خواهد شد.
رضا آقازاده، رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز اعلام کرده بود که راه اندازی فیزیکی نیروگاه اتمی بوشهر تا پایان آذرماه سال جاری انجام شود.
وی با بیان اینکه فکر می کنم تا پایان سال نیروگاه در مرحله راه اندازی مقدماتی (آغاز سوخت گذاری ) قرار گیرد، افزود: ما توقع داریم روسیه طبق توافقی که صورت گرفته است به تعهدات خود برای راه اندازی این نیروگاه عمل کند.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: ایران تمام تسهیلات لازم را برای هر چه سریعتر راه انداختن این نیروگاه برای پیمانکار روسی فراهم کرده است و جای هیچ توجیهی از سوی آنها وجود ندارد.
آقازاده همچنین بر ضرورت اجرای تعهدات از سوی روسیه تاکید کرد و گفت: توقع داریم راه اندازی اولیه نیروگاه در اواخر سال صورت پذیرد.
سیام .*1572 شماره 027 ساعت 12:45 تمام
۰ نفر

سرخط اخبار سیاست