۲۴ مهر ۱۳۸۹، ۰:۰۱
کد خبر: 9272078
T T
۰ نفر

حوزه های علمیه اتاق فکرهای دینی تشکیل بدهند

۲۴ مهر ۱۳۸۹، ۰:۰۱
کد خبر: 9272078
حوزه های علمیه اتاق فکرهای دینی تشکیل بدهند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/24 سیاسی.رهبری.قم 89 تهران - حوزه های علمیه باید کمیته ها تشکیل بدهند، مجموعه ها تشکیل بدهند، اتاق فکرهای دینی تشکیل بدهند، راجع به مسائل گوناگون بنویسند، بحث کنند، تحلیل کنند، تحقیق کنند و محصولات اینها را بدهند بیرون. فضا وقتی که درست شد، طبعا اثر میگذارد.
این فرازی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای بود که بیست و پنجم شهریور ماه امسال در دیدار رییس و نمایندگان مجلس خبرگان، مطرح کردند.
ایشان با ارائه تحلیل جامع و دقیقی از شرایط بین المللی و داخلی نظام جمهوری اسلامی، استحکام و قدرت روزافزون جبهه اسلام و انقلاب اسلامی و ضعف، استیصال و دستپاچگی بیش از پیش جبهه نظام استکبار را از نکات برجسته بعد از گذشت سه دهه پرافتخار از نظام اسلامی برشمردند و تاکید کردند: مهمترین وظایف نخبگان حوزوی و دانشگاهی و افراد تاثیرگذار در جامعه، تقویت روحیه امید در مردم و پرهیز از دمیدن فضای بدبینی به مسئولان، هوشیاری و غافل نشدن از طراحی های دشمن، شناخت صحیح مسائل اصلی و فرعی، نادیده نگرفتن روحیه اعتماد به نفس ملی بالا و پیشرفتهای شگفت آور و فضای کار و تلاش کشور ، و اقدام عملی و غیرشعاری برای ارتقای وحدت ملی و انسجام اسلامی است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه به برخی وظایف حوزه های علمیه اشاره کردند که با توجه به سفر ایشان به قم طی چند روز آینده، قابل توجه است.
...یکی هم مسئله ی دین و بینات اسلامی و انقلاب اسلامی است. از توحید و نبوت و امامت و ولایت و از اینها بگیرید تا احکام و حجاب و حدود شرعیه و بقیه ی چیزها؟ دائم دارد شبهه پراکنی میشود. باید حواسمان باشد که اینها روش دشمن است. باید در مقابل اینها تدبیر داشت، باید کار کرد. البته در اینجا و در این شبهه هائی که به طرق مختلف مطرح میشود، همه وظیفه دارند که در برابر این هنجارشکنی های دینی که در این سایتها و در این اظهارات مشاهده میشود و این فرقه سازی هائی که وجود دارد، و این هنجارشکنی های اخلاقی و جنسی که انسان مشاهده میکند و از این قبیل چیزها، بایستند. اینها کارهائی است که نه اینکه همه ی این کارها را دشمن دارد از خارج میکند؟ نه، انگیزه های داخلی هم وجود دارد، اما دشمن تقویت میکند، جهت میدهد، کمک میکند و اینها را هل میدهد به جلو و دشمن از این چیزها خرسند است. باید این را مواظب باشیم. باید مواظبت کنیم. مسئولیت به عهده ی کیست ؟ آیا به عهده ی دولت است ؟ به تنهائی، نه. دولت البته مسئولیتهائی دارد. من خودم بارها به شورای انقلاب فرهنگی در دوره های مختلف گفتم که شما نمیتوانید خود را از متدین کردن مردم و وظیفه ای که در این راه دارید، برکنار نگه دارید. اینها مخالف بودند. آن جریانهای بداخلاق مخالف بودند، میگفتند نه، این دین دولتی میشود. من معتقدم دولت در این زمینه وظیفه دارد، اما وظیفه ی دولت چیست ؟ وظیفه ی دولت درست کردن عقاید مردم است ؟ نه، وظیفه ی دولت زمینه سازی است ؟ وظیفه ی عملیاتی و میدانی به عهده روحانیت است، به عهده ی زبدگان است، به عهده ی نخبگان حوزه و دانشگاه است. این وظیفه ی میدانی است. من امروز نگاه میکنم جای این مجموعه ی مکرم دینی و علمی را در خیلی جاها خالی می بینم.
ما اگر چنانچه به دستگاه های تبلیغاتی مان اعتراض میکنیم، می بینیم اینها گاهی اوقات به خاطر اعتراض و تشری که ما میزنیم، یک حرکتی دینی هم انجام میدهند، بد از آب در می آید؟ یک کاری هم انجام میدهند، محتواش خراب در می آید، این به خاطر این است که اشراف علمی که فقط مختص روحانیت است در این مورد، وجود ندارد.
حوزه های علمیه نقش شان در صدا و سیما فقط این نیست که یک واعظ خوش زبانی بیاید آنجا، مردم را نصیحت کند؟ نه، حوزه ی علمیه باید کمیته ها تشکیل بدهند، مجموعه ها تشکیل بدهند، اتاق فکرهای دینی تشکیل بدهند، راجع به مسائل گوناگون بنویسند، بحث کنند، تحلیل کنند، تحقیق کنند و محصولات اینها را بدهند بیرون. فضا وقتی که درست شد، طبعا اثر میگذارد. روی بازی هنرمند هم اثر میگذارد.
دویست سیصد نفر از هنرمندهای مطرح کشور در بخشهای مختلف اینجا آمدند - پارسال بود یا کی بود - و با من ملاقات کردند. یک مقداری آنها صحبت کردند، یک مقداری ما صحبت کردیم. بعد من به نکته ای توی همان مجلس توجه کردم و همانجا هم گفتم اگر شماها که فیلمسازید یا هنرمندید یا بازیگرید یا کارگردانید، از من بپرسید که ما میخواهیم فیلم دینی درست کنیم، درباره ی چه موضوعی فیلم دینی درست کنیم ؟ فرض کنید در باب حجاب میخواهیم مثلا فیلم بسازیم، محتوای این چه باشد، از کجا شروع کنیم، چی بیان کنیم به مردم ؟ اعتقاد مردم را درباره ی مسئله ی توحید یا مسئله ی نبوت یا مسئله ی ولایت یا مسئله ی ولایت فقیه یا مسئله ی امام (رضوان الله علیه ) میخواهیم تقویت کنیم، موضوع و محتوا چه باشد؟ این آدمی که در محیط غیر دینی پرورش پیدا کرده، هرگز علم دین نخوانده، خیلی شان با قرآن آشنا نیستند، با نهج البلاغه و حدیث آشنا نیستند، چه میدانند چه باید بیاید در محتوای این فیلمها. ما که میدانیم، باید آماده کنیم و کمک کنیم. وقتی ما توانستیم این فکرها را منظم کنیم، مرتب کنیم، منطقی کنیم، قابل فهم کنیم، باورپذیر کنیم، آن را در مجموعه هائی در اختیار گذاشتیم، این هنرمند وقتی میخواند ، خودش تحت تاثیر قرار میگیرد. لذا هنرمندی که سابقه ی دینی و ریشه ی دینی دارد، انسان می بیند فیلم خوبی هم اتفاقا میسازد؟ که البته بندرت مواردی پیش می آید. پس کار ماست، کار روحانیت است که در این زمینه این کمبودها را برطرف کند.
سیام 1344 شماره 097 ساعت 18:09 تمام
۰ نفر