۱۵ مهر ۱۳۹۰، ۰:۰۱
کد خبر: 9249879
T T
۰ نفر
مروری بر بیانات و نظرات رهبر معظم انقلاب درباره دانش و تولید علم ؟ کتاب روشنای علم منتشر شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/07/15 فرهنگی.رهبر.ادبیات.تولید علم تهران - روشنای علم نام کتابی است که مروری بر بیانات و نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره دانش و تولید علم داشته است و یکی از جدیدترین محصولات موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی است که به کوشش موسسه فرهنگی حدیث لوح و قلم در مدت سه سال تحقیق و تدوین شده است.
به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، کتاب روشنای علم در هفت بخش تحت عناوین اسلام و علم ، غرب و علم ، ایران و علم ، دانشگاه و مراکز تحقیقاتی ، حوزه ها ، جنبش نرم افزاری و متفرقه تهیه و تدوین شده است.
این کتاب با ارایه فهرست نامه کاملی از آیات و روایات، اعلام و اماکن، زمان ها و دوران ها، علوم و کتاب ها و کتابنامه به پایان می رسد.
در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: مجموعه حاضر شامل بیانات رهبر انقلاب در مقوله تولید علم، تحقیق و پژوهش از ابتدای رهبری معظم له است که با همکاری جمعی از طلاب و محققان حوزه علمیه قم و طی حدود سه سال کار مستمر تدوین شده است. بدون تردید این اثر می تواند علاوه بر پاسخگویی به سوالات و تبیین موضوعات مختلف مربوط به علم و تولید علم می تواند به عنوان یک منبع و مرجع علمی تاثیرگذار و هماهنگ کننده علوم و مراکز علمی در فضای رو به پیشرفت علم و دانش جامعه اسلامی ایران ایفای نقش نماید.
در ادامه مقدمه این کتاب مراحل تدوین این طرح اینگونه توضیح داده شده است : مطالعه اولیه بیانات و تعریف بیش از 50 کلید واژه طی دو مرحله، گزینش اولیه بیانات بر اساس کلیدواژه ها، مطالعه دقیق سخنرانی های گزینش شده و جداسازی مطالب مرتبط با موضوع، نمایه زنی و ایجاد چکیده مطالب، تدوین نهایی، چند دوره بازبینی نمایه ها و نسخه های مدون نهایی، استخراج فهرست در چند موضوع.
در یکی از فصول این کتاب و ذیل بیانات در دیدار نخبگان استان سمنان آمده است: استعدادهای انسانی، عنصر انسانی و ظرفیت انسانی، خیلی خیلی بالاست.
هدف، باید همان چیزی باشد که من بارها گفته ام. کشور باید در علم، در دانش و به تبع علم و دانش، در آنچه که مترتب بر علم است، در رتبه های اول جهان قرار بگیرد. نمی گویم پنج سال دیگر، ده سال دیگر؟ نه، هدف را بگیرید پنجاه سال دیگر؟ اما باید برویم و برسیم و این، به همت احتیاج دارد.
من به شما عرض بکنم مطمئن باشید این ملت، آن ملتی است که اگر این حرکت را بکند، خواهد رسید. همه ملت ها این طور نیستند؟ بعضی ملت ها این استعداد را ندارند؟ بعضی ملت ها این موقعیت جغرافیایی را ندارند؟ بعضی ملت ها این گذشته فرهنگی را ندارند؟ این میراث عظیم و غنی را ندارند؟ بعضی ملت ها استعداد انسانی شان اینقدر نیست.
ملت ها همه یک جور نیستند؟ اما این ملت از همه این جهات توانایی هایی دارد که اگر این همت را بکند و این تصمیم را بگیرد، خواهد رسید. این ایران نمی تواند ایران دوره قاجار و پهلوی بماند. این ایران، ایران دوره اسلامی است ؟ باید بتوانیم در قله تمدن بشری قرار بگیریم که حق ماست ؟ به خاطر اسلاممان، به خاطر ایمانمان، به خاطر استعدادمان، به خاطر ایرانی بودنمان.
کتاب روشنای علم با شمارگان پنج هزار نسخه در 832 صفحه و با قیمت هزار و 300 تومان روانه کتابفروشی ها شده است و علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند با شماره تلفن 66410649 تماس حاصل نمایند و یا با نشانی پست الکترونیک ir.book@khamenei مکاتبه نمایند.
فراهنگ **1003** 3404 شماره 059 ساعت 20:25 تمام
۰ نفر

سرخط اخبار سیاست