۱۴ شهریور ۱۳۹۰، ۰:۰۱
کد خبر: 9245826
T T
۰ نفر
معاون وزیر امور خارجه: ایران از اصلاحات بشار اسد استقبال می کند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/06/14 سیاسی.سیاست خارجی.قشقاوی.معاون وزیر خارجه تهران - معاون پارلمانی و کنسولی وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران از اصلاحاتی که بشار اسد رییس جمهوری و ملت شجاع سوریه انجام می دهند استقبال کرده و اطمینان دارد دولت و ملت سوریه ظرفیت و توان دستیابی به توسعه ملی را از طریق گفت وگوهای موثر و نفی هرگونه خشونت دارند.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از دفتر معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه، حسن قشقاوی تاکید کرد: ما هرگونه مداخله و تحریکات خارجی بویژه طراحی صهیونیستی و آمریکایی اخیر که آشکارا هدفی جز تضعیف خط مقاومت را ندارد، محکوم می کنیم.
**سرمایه 120 میلیارد دلاری ملت لیبی در بانک های غربی چه می کند؟ معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص آخرین تحولات لیبی گفت: از آغاز بیداری و قیام مردم انقلابی و مسلمان لیبی با بازگشت سفیر جمهوری اسلامی ایران از طرابلس به تهران و گسیل کمک های انسانی از طریق هلال احمر در روزهای سخت بنغازی ضمن حمایت از حرکت مردمی، همواره از رژیم حاکم می خواستیم که با احترام به خواست و مطالبات مردم، زمینه تهاجم و سوء استفاده ناتو را از بین ببرد، اما متاسفانه چنین نشد.
وی با بیان اینکه حیف است ، این کشور پهناور و غنی با جمعیت 6 میلیونی در اثر تداوم خشونت ها تبدیل به سرزمین سوخته و محتاج استعمارگران جدید گردد، ادامه داد: این روزها سئوال افکار عمومی از رژیم قذافی و غربی های حامی سابق وی این است که سرمایه 120 میلیارد دلاری ملت لیبی که باید صرف زیرساخت های این کشور در این سالها می گردید در بانک های غربی چه می کند تا حالا غربی ها با منت فراوان و به صورت قطره چکان دنبال به اصطلاح آزادسازی بخش بسیار کوچکی از این سرمایه ملی لیبیایی ها باشند.
قشقاوی با یادآوری اینکه حقایق پنهان فراوان و عبرت آموزی در خصوص ارتباط رژیم قذافی و غرب وجود دارد که در آینده مکشوف خواهد شد گفت: از جمله آنها کشف اسناد اخیر همکاری امنیتی بین سرویس های غرب با سازمان امنیت قذافی می باشد.
** تعیین سرنوشت امام موسی صدر در صدر اولویت ها وی افزود: همچنین جمهوری اسلامی ایران پیگیری تعیین سرنوشت امام موسی صدر را در اولویت برنامه های خود با لیبی دارد.
**برخی کشورها استقلال و حاکمیت ملی بحرین را نقض کرده اند معاون پارلمانی وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی پیرامون وضعیت بحرین تاکید کرد که ایران به عنوان یک کشور همسایه نگران نقض حاکمیت ملی این کشور ازطریق مداخلات نظامی خارجی است.
وی گفت: برخی کشورهای منطقه با گسیل حدود 12 هزار نیروی نظامی، عملا استقلال و حاکمیت ملی این کشور را نقض کرده اند.
قشقاوی ادامه داد: این در حالیست که جمهوری اسلامی ایران بهترین راه حفظ حاکمیت ملی بحرین را مشارکت فراگیر مردم این کشور در تعیین سرنوشت خود براساس هر بحرینی یک رای می داند.
وی تاکید کرد: ما فکر می کنیم منطق هر بحرینی یک رای سرانجام بر منطق مداخله خارجی و سرکوب پیروز خواهد شد.
**عملکرد ناتو نشان از عدم موفقیت آنها در استقرار امنیت دارد قشقاوی در پاسخ به سئوال دیگری پیرامون استقرار سامانه رادار موشکی ناتو در ترکیه گفت:ما اعتقاد داریم که هرگونه حضور کشورهای بیرون منطقه در جوار مرزهای کشور ما نه تنها موجب افزایش ضریب امنیت منطقه نمی گردد، بلکه عملا منجر به نقض غرض خواهد شد.
معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزیر امور خارجه اضافه کرد: ایران و ترکیه دو کشور دوست و همسایه هستند، هر دو صاحب تمدن و تاریخ بزرگ بوده و ظرفیت کامل حفظ امنیت خود بدون هرگونه مداخله اجنبی را دارا هستند.
قشقاوی با تاکید بر اینکه عملکرد ناتو در افغانستان و سایر کشورها و کشتار گسترده بیگناهان، نشان از عدم موفقیت آنها در استقرار امنیت دارد، اظهار داشت: چه دلیلی دارد که این تجربه شکست خورده در منطقه حساس آسیای صغیر و خلیج فارس تکرار شود؟ سیام **2019**9132** شماره 023 ساعت 10:43 تمام
۰ نفر