۲۸ خرداد ۱۴۰۳، ۱۳:۲۰
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 85511830
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اندیشکده سوئدی: قدرت‌های هسته‌ای در حال توسعه زرادخانه‌های خود هستند

تهران- ایرنا- همزمان با افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی و درگیری‌های منطقه‌ای، داده‌های موسسه سیپری یک اندیشکده سوئدی نشان می‌دهد که قدرت‌های هسته‌ای در حال توسعه زرادخانه‌های خود هستند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، داده‌های موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم (SIPRI) نشان می‌دهد که با بدتر شدن وضعیت ژئوپلیتیکی، قدرت‌های هسته‌ای به طور فزاینده‌ای در حال توسعه زرادخانه‌های خود هستند.

در این گزارش آمده است: ۹ بازیگر جهانی مجهز به سلاح هسته‌ای یعنی ایالات متحده، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین، هند، پاکستان، کره شمالی و [رژیم] اسرائیل به مدرن‌سازی زرادخانه‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهند و چند کشور نیز سامانه‌های تسلیحاتی هسته‌ای یا با قابلیت هسته‌ای در سال ۲۰۲۳ مستقر کردند.

یکی از یافته‌های کلیدی سیپری این است که تعداد و انواع تسلیحات در حال افزایش است، زیرا کشورها بیش از پیش به بازدارندگی هسته‌ای متکی هستند.

در ژانویه ۲۰۲۴، حدود ۱۲ هزار و ۱۲۱ کلاهک هسته ای در جهان وجود داشت که از این تعداد ۹ هزار و ۵۸۵ کلاهک در حالت آماده باش بودند.

بر اساس این گزارش، سه هزار و ۹۰۴ مورد از آنها بر روی موشک‌ها یا هواپیماها سوار شده‌اند که ۶۰ درصد نسبت به برآوردهای ژانویه قبل افزایش داشته است.

حدود ۲ هزار و ۱۰۰ کلاهک استقرار یافته نیز در حالت آماده باش بر روی موشک‌های بالستیک بودند.

طبق یافته‌های این مؤسسه تحقیقاتی، تقریباً تمام این کلاهک‌ها متعلق به روسیه یا ایالات متحده بوده است، اما گمان می‌رود چین برای اولین بار برخی از آنها را در حالت آماده باش قرار داده است.

هند، پاکستان و کره شمالی نیز به نوبه خود به دنبال راهی برای قرار دادن چندین کلاهک بر روی موشک های بالستیک هستند. به گفته این موسسه، انگلیس، چین، روسیه، ایالات متحده و فرانسه در حال حاضر چنین قابلیت‌هایی را دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha