بیش از یک میلیون تن کالا از مرز پرویزخان ترانزیت شد

کرمانشاه- ایرنا- ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک کرمانشاه گفت: در ۲ ماه سپری شده از سال جاری یک میلیون و ۷۱ هزار تن کالا از مبدا گمرک پرویزخان ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی ۱۹۶ درصدی داشته است.

«علی‌اصغر عباس‌زاده» روز چهارشنبه به ایرنا افزود: بیشترین میزان ترانزیت خارجی از مسیر ایران در این مدت از مبدا گمرک پرویزخان انجام شده است.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک کرمانشاه با اشاره به اینکه ترانزیت خارجی از مسیر ایران در ۲ ماهه امسال با ۵۶.۵ درصد افزایش به سه میلیون و ۶۴۱ هزار تن رسیده است، گفت: گمرک پرویزخان در این مدت سهمی معادل ۲۹.۵ درصد را در بین گمرکات کشور به خود اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش، در ۲ ماهه امسال ۸۹۳ هزار تن کالا از مبدا گمرک شهید رجایی و ۴۷۴ هزار تن از مبدا گمرک باشماق ترانزیت خارجی شده است که این گمرکات با این میزان ترانزیت، در رتبه دوم و سوم قرار گرفتند.

به گزارش ایرنا؛ استان کرمانشاه در مجموع ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرسی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می‌شود.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد و مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

حجم صادرات کالا از استان کرمانشاه در سال ۱۴۰۲ هفت میلیون و ۲۷۳ هزار تن به ارزش سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود که این میزان صادرات کالا در سال گذشته در مقایسه با سال ۱۴۰۱ از لحاظ ارزش ۲۷ درصد افزایش و از حیث وزن رشدی هفت درصدی داشته است.

از مجموع صادرات کالا از گمرکات استان کرمانشاه در سال گذشته، گمرک پرویزخان با صادرات یک میلیارد و ۲۳۴ میلیون دلار کالا به وزن ۲ میلیون و ۷۸۸ هزار تن بیشترین سهم را به خود اختصاص داده و گمرک خسروی با صادرات ۹۳۳ میلیون دلار کالا به وزن یک میلیون و ۸۵۶ هزار تن در جایگاه دوم و گمرک سومار با صادرات ۸۱۵ میلیون دلار کالا به وزن یک میلیون و ۶۸۶ هزار تن در جایگاه بعدی قرار دارد.

سهم گمرکات شیخ صله و شوشمی از مجموع صادرات یک ساله استان به ترتیب ۳۷۱ میلیون دلار به وزن ۶۲۵ هزار تن و ۴۷ میلیون دلار به وزن ۳۱۸ هزار تن بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha