رفع خطر نقطه حادثه‌خیز در بخش خلجستان قم اجرایی شد

قم - ایرنا - سرپرست اداره نگهداری راه‌های اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قم گفت: طرح تعریض و ایمن‌سازی پیچ طینوج بخش خلجستان برای کاهش سوانح جاده‌ای به اجرا در آمد.

محمد معارف وند روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: پیچ طینوج در محور باغیک - تفرش قرار داشته و این محور از سویی راه دسترسی به شهرستان تفرش (استان مرکزی) و از سویی دیگر مسیر ارتباطی باغات و ییلاقات بخش خلجستان با دیگر نقاط استان قم است.

وی ادامه داد: ترافیک ترکیبی و چشمگیر محور باغیک - تفرش - به‌ویژه در ایام مناسبتی سال و روزهای پایان هفته، موجب شده تا طرح‌های عمران جاده‌ای در این محور به اجرا گذاشته شود.

وی طرح‌های احداث تقاطع باغیک - تفرش، احداث پل‌های آبرو، بهسازی سطوح آسفالتی و غیره را در زمره پروژه‌های عمرانی این محور طی ماه‌های اخیر دانست و تصریح کرد: تعریض و ترانشه برداری پیچ طینوج که از جمله نقاط مستعد حادثه در سطح راه‌های استان می‌باشد ، از ۱۵ فروردین‌ماه امسال عملیاتی شده و تا پایان مردادماه به اتمام رسید.

رفع خطر نقطه حادثه‌خیز در بخش خلجستان قم اجرایی شد

سرپرست اداره نگهداری راه‌های اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قم در خصوص ویژگی‌های فنی طرح تعریض و ترانشه برداری پیچ طینوج اظهار کرد: در قالب اجرایی این پروژه، قوس طینوج به عمق ۱۰، طول افزون بر ۳۵۰ و ارتفاع ۶ متر با دو دستگاه پیکور و بیل مکانیکی ترانشه برداری و تعریض می‌شود.

وی با بیان اینکه به دلیل صخره‌ای بودن قوس، اجرای طرح بادقت و ملاحظات ترافیکی اجرایی شده‌است، گفت: میزان اعتبار اجرایی پروژه را بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال عنوان و افزود: تمامی اعتبار تخصیصی این طرح از محل درآمدهای سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و مصوبات سفر رئیس‌جمهور شهید تامین شده‌است.

معارفوند در پایان با بیان اینکه به دلیل فعالیت پیکور در محل قوس، امکان سقوط سنگ و ریزش ترانشه‌ها بر سطوح جاده‌ای وجود دارد، از تمامی رانندگان محور باغیک - تفرش، درخواست می‌شود، ضمن رعایت جامع مقررات، همکاری و تعامل لازم را با مجریان پروژه داشته باشند.

روستای طینوج در بخش خلجستان قرار گرفته‌است. این بخش با وسعت یک‌هزار و ۱۰۰ کیلومترمربع در غرب و شمال غرب استان قم قرار دارد؛ و دارای ۲ دهستان دستجرد و قاهان و ۵۲ روستاست.

سلفچگان در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی قم قرار دارد.

در حوزه راهداری استان قم ۲ هزار کیلومتر راه شامل ۲۱۳ کیلومتر آزادراه، ۲۳۲ کیلومتر بزرگراه، ۱۵۴ کیلومتر راه اصلی، ۱۵۰ کیلومتر راه فرعی و یک‌هزار کیلومتر راه روستایی وجود دارد.

استان قم دارای هشت راه مواصلاتی اصلی و چهارراه فرعی است که ازجمله آنان می‌توان به آزادراه قم - تهران به طول ۱۳۰ کیلومتر، جاده قدیم قم - تهران، بزرگراه قم - ساوه به طول ۸۷ کیلومتر، جاده قدیم قم - کاشان، آزادراه قم - کاشان به طول ۱۰۴ کیلومتر، آزادراه قم - گرمسار به طول ۱۷۳ کیلومتر و بزرگراه قم - سلفچگان - اراک به طول ۱۳۶ کیلومتر اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha