۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۰:۴۳
کد خبرنگار: 5284
کد خبر: 85471023
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

رئیس جمهوری چین: مجارستان هدف اول سرمایه‌گذاری ما در اروپای شرقی است

تهران-ایرنا- «شی‌ جین پینگ» رئیس جمهوری چین که در سومین سفر اروپایی خود چهارشنبه شب وارد مجارستان شد، گفت که این کشور هدف اول سرمایه‌گذاری چین در منطقه اروپای شرقی است.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، شی جین پینگ روز پنجشنبه در سومین سفر اروپایی‌ خود با ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان دیدار می کند، گفته می‌شود که جنگ در اوکراین و پروژه های زیرساختی، محور گفت وگوهای این دو است. رییس جمهوری چین اواخر روز چهارشنبه وارد بوداپست و با استقبال گرم مقامات مجارستان رو به رو شد.

شی روز چهارشنبه طی یادداشتی در روزنامه دولتی ماگیار مجارستان نوشت که با مقامات این کشور دوستی عمیق ایجاد کرده است.

وی افزود که مجارستان هدف اول سرمایه‌گذاری چین در منطقه اروپای شرقی است.

رئیس جمهوری چین پیشتر از کشورهای فرانسه و صربستان بازدید کرده بود. در پاریس، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از او خواستند از نفوذ خود بر روسیه، برای پایان دادن به جنگ در اوکراین استفاده کند.

پیتر سیجارتو، وزیر امور خارجه مجارستان هم در نشستی گفت که اوکراین در مذاکرات بوداپست نیز در دستور کار قرار خواهد داشت.

انتظار می‌رود مجارستان و چین که هفتاد و پنجمین سال روابط دیپلماتیک خود را جشن می‌گیرند، ۱۶ تا ۱۸ قرارداد همکاری جدید امضا کنند.

رئیس‌جمهوری چین روز یکشنبه در چارچوب سفری رسمی به فرانسه، وارد پاریس شد و گفت: در ۶۰ سال اخیر، روابط چین و فرانسه برای مدتی طولانی در راس روابط چین با کشورهای بزرگ غربی و الگوی خوبی از یک جامعه بین‌المللی با همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری برد-برد میان کشورهایی با سیستم‌هایی مختلف بوده است.

سفر برنامه‌ریزی شده رئیس جمهوری چین به اروپا با مقصد اصلی پاریس، دستور کار متنوعی از مسائل اقتصادی، نظامی، امنیتی و سیاسی را در خود جای داده است.

این سفر در میانه اختلافات میان کشورهای اروپایی در مورد تجارت با چین و انگشت اتهامی که به سوی پکن در مورد حمایت از روسیه نشانه رفته است، گواهی بر سردرگمی اروپا در نبرد جدید ژئواستراتژیک است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha