۲۴ فروردین ۱۴۰۳، ۲۰:۱۲
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85442140
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

گفتگوی وزیر جنگ اسرائیل و ژنرال آمریکایی درباره حمله احتمالی ایران

نیویورک – ایرنا- شبکه خبری سی ان ان آمریکا اعلام کرد  یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل و ژنرال اریک کوریلا، فرمانده مرکز فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام روز جمعه در مورد آمادگی برای حمله احتمالی ایران به اسرائیل گفتگو کردند.

به گزارش ایرنا، شبکه خبری سی ان ان آمریکا روز جمعه اعلام کرد: بر اساس بیانیه دفتر وزیر جنگ اسرائیل، گالانت و کوریلا در مورد "آمادگی برای حمله ایران به اسرائیل که ممکن است منجر به تشدید تنش در منطقه شود" گفتگو کردند.

سی ان ان افزود: پس از این گفتگو، گالانت، کوریلا را "دوست واقعی اسرائیل" خواند و از او برای حمایت آمریکا از اسرائیل قدردانی کرد.

گالانت افزود :«دشمنان ما فکر می‌کنند که می‌توانند اسرائیل و ایالات متحده را از هم جدا کنند، اما چنین فکر اشتباه است. - آنها ما را به هم نزدیک می‌کنند و روابط ما را تقویت می‌کنند. ما شانه به شانه در کنار یکدیگر ایستاده ایم.»

وزیر جنگ اسرائیل گفت که اسرائیل "آماده دفاع از خود در زمین و هوا" است و "با همکاری نزدیک با شرکای خود" پاسخ خواهد داد.

به گزارش سی ان ان، این دو مقام آمریکایی و اسرائیلی در پایگاه هوایی هاتزور اسرائیل در نزدیکی اشدود در منطقه جنوبی اسرائیل با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، تارنمای آمریکایی آکسیوس به نقل از سه مقام آمریکایی روز جمعه به وقت محلی گفت: ایران اوایل این هفته از طریق چندین کشور عربی پیامی به دولت بایدن ارسال کرده مبنی بر اینکه اگر آمریکا در جنگ بین اسرائیل و ایران دخالت کند، نیروهای آمریکایی در منطقه مورد حمله قرار خواهند گرفت.

این رسانه آمریکایی افزود: اسرائیل و ایالات متحده فکر می کنند حمله ایران شامل پرتاب موشک های بالستیک، موشک های کروز و پهپادهای تهاجمی از ایران به خاک اسرائیل است.

بر اساس این گزارش، مقامات آمریکایی می گویند که دولت بایدن از اسرائیل خواسته است تا قبل از تصمیم گیری در مورد هرگونه اقدام تلافی جویانه از سوی اسرائیل، به ایالات متحده اطلاع دهد تا ایالات متحده نیز نظری داشته باشد.

سه مقام آمریکایی گفتند که در روزهای اخیر ایرانی‌ها به چندین دولت عربی گفته‌اند که بدون توجه به تلاش‌های آمریکا برای فاصله گرفتن از حمله دمشق، واشنگتن را مسئول حمله اسرائیل می‌دانند.  پیام ایران این بود که اگر آمریکا پس از حمله ایران به اسرائیل درگیر شود، پایگاه‌های آمریکا در منطقه مورد حمله قرار خواهند گرفت.

 یکی از مقامات آمریکایی گفت: «پیام ایران این بود که ما به نیروهایی که به ما حمله می‌کنند حمله خواهیم کرد، پس نه با ما جنگید و نه ما با شما می جنگیم».

یک مقام آمریکایی به آکسیوس گفت که از پیام دریافت شده از طریق چندین کشور عربی مشخص نیست مبنی بر اینکه که آیا ایرانی‌ها تهدید می‌کنند که در صورت کمک به اسرائیل در رهگیری موشک‌های ایران به نیروهای آمریکایی حمله می‌کنند یا فقط در صورت مشارکت در اقدام تلافی جویانه اسرائیل، این حمله انجام خواهد شد.

 به گفته این مقام آمریکایی، ارزیابی کلی جامعه اطلاعاتی ایالات متحده این است که ایرانی ها تنها در صورتی می توانند به نیروهای آمریکایی حمله کنند که ایالات متحده در یک حمله متقابل به اسرائیل بپیوندد.

تارنمای آکسیوس ادعا کرد: ایران از طریق کانال های ارتباطی دیگر از جمله تماس با وزرای خارجه انگلیس، استرالیا و آلمان با همتای ایرانی خود در روز پنجشنبه پیام متفاوتی را ارسال کرده است.

این رسانه آمریکایی به نقل از دو مقام آمریکایی مدعی شد: پیام ایران در این تماس‌ها مشخص تراست و نشان می‌دهد که هدف ایرانی‌ها پاسخی محدود است که منجر به تشدید تنش منطقه‌ای نخواهد شد. یکی دیگر از مقامات آمریکایی گفت که ایالات متحده آمریکا مستقیماً از طریق کانال رسمی ارتباطی سوئیس با ایران در ارتباط بوده و ایران تهدیدات را از این کانال اعلام نکرده است.

دو مقام آمریکایی نیز به سی‌بی‌اس نیوز گفتند که انتظار می‌رود حمله بزرگ ایران به اسرائیل در روز جمعه انجام شود و احتمالا شامل استفاده از بیش از ۱۰۰ پهپاد و پرتاب ده‌ها موشک به سمت اهداف نظامی در داخل اسرائیل باشد.

این مقامات گفتند که دفاع در برابر حمله ای به این بزرگی برای اسرائیلی ها چالش برانگیز خواهد بود. آنها همچنین احتمال می دهند که ایرانی ها حمله ای در مقیاس کوچکتر را برای جلوگیری از تشدید تنش انتخاب کنند.

سخنگوی کاخ سفید از اظهار نظر درباره گزارش‌ها درباره احتمال حمله قریب‌الوقوع ایران به اسرائیل خودداری کرد اما گفت: این یک تهدید قابل اجرا است و  به نظارت بر وضعیت ادامه می دهیم.

به گزارش ایرنا، جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که حمله ایران به اسرائیل، یک تهدید قابل اجرا است و آمریکا از نزدیک این موضوع را دنبال می‌کند.

کربی تصریح کرد: تهدید بالقوه ایران را واقعی و معتبر می‌دانیم. حمایت ما از امنیت اسرائیل قاطع است و شامل تهدید های ایران می شود.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید افزود: ما در ارتباط دائمی با همتایان اسرائیلی خود برای اطمینان از این موضوع هستیم که آنها می توانند از خود در برابر این نوع حملات دفاع کنند.

این سخنگوی دولت بایدن گفت: آمریکا از مردم و تاسیسات خود در برابر تهدیدات ایران محافظت خواهد کرد. آمریکا وضعیت نیروهای خود را پس از تهدید ایران بررسی می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha