۱۷ اسفند ۱۴۰۲، ۹:۳۳
کد خبر: 85410855
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

زمین ۶۳ هزار واحد نهضت ملی مسکن قم تامین شد

قم - ایرنا - معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی قم با بیان اینکه تکلیف و سهمیه استان در طرح نهضت ملی مسکن تامین زمین برای افزون بر ۶۳ هزار متقاضی واجد شرایط می‌باشد، گفت: زمین مورد نیاز برای احداث طرح نهضت ملی مسکن در قم به‌صورت کامل تامین شده‌است.

سید حسن اسحاق روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: در همین خصوص ۶۹۰ هکتار از محدوده شهر قم شامل سایت ۵۶۰ هکتاری و سایت های ۲۲، ۱۷ و ۲۷ هکتاری شهرک پردیسان، همچنین بخشی از سایت ۶۳ هکتاری واقع در جنب شهرک قدس قم به‌صورت تراکم بالا و آپارتمانی برای طرح نهضت ملی مسکن قم اختصاص‌ یافته‌است.

وی اضافه کرد: در خارج از محدوده شهر قم نیز سایت پرنیان در فاز نخست خود در ۲ هزار و ۶۲۰ هکتار در نظر گرفته شده که در قالب دو سایت ۳۵۰ هکتاری و یک سایت ۱۷۰ هکتار در مرحله نخست آن، زیر بار اجرا و احداث واحدهای مسکونی خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در فاز نخست شهرک پرنیان هفت هزار واحد مسکونی احداث می‌شود، گفت: سه هزار هکتار نیز به سایت پرنیان در قالب قانون جوانی جمعیت و طرح نهضت ملی مسکن در آینده افزوده می‌شود.

معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان قم ادامه داد: ۵۴۵ هکتار نیز در قالب الحاق به شهر قنوات برای طرح نهضت ملی مسکن اختصاص‌یافته که هفت هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در آن احداث خواهد شد.

وی با اشاره به الحاق ۲۱ هکتار با ظرفیت احداث ۵۳۴ واحد مسکونی در شهرستان کهک، یادآور شد: در سایت ۴۵۰ هکتاری طایقان نیز چهار هزار واحد مسکونی در حال احداث است.

علاوه بر سایت‌های ۵۶۰ هکتاری، ۲۲.۲۷ و ۱۷ هکتاری در پردیسان که به‌صورت آپارتمانی در طرح نهضت ملی مسکن در حال احداث است، خانه‌های مسکونی در سایت‌های طایقان و پرنیان، قنوات و برخی از شهرهای اقماری به‌صورت یک‌طبقه درحال آماده سازی است.

براساس گزارش سامانه نهضت ملی مسکن در استان قم بیش از ۱۴۷ هزار نفر در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد حدود ۸۵ هزار نفر حائز شرایط شناخته شدند.

شهرک پرنیان به مساحت ۹۵۰ هکتار در فاصله ۲۱ کیلومتری پردیسان قم در محدوده روستای قلعه چم قرار دارد و به‌عنوان سایت جدید نهضت ملی مسکن ساخت خانه‌های ویلایی در آن آغاز شده‌است.

در این سایت، ساخت خانه‌های یک‌طبقه حیاط‌دار ۳۰۰ مترمربعی در طرح نهضت ملی و ۲۰۰ مترمربعی برای طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پیش‌بینی شده‌است. در فاز نخست این شهرک هفت هزار و ۵۰۰ واحد ویلایی احداث می‌شود.

شهرک پرنیان ظرفیت ۴۰ هزار واحد مسکونی را در خود دارد که در گام نخست در سه‌فاز ۱۷۰.۳۶۰ و ۴۱۵ هکتاری اجرایی خواهد شد که در فاز اول آن به مساحت حدود ۱۷۰ هکتار طراحی و اجرا می‌شود.

همچنین سایت طایقان در فاصله هفت‌کیلومتری شهر پردیسان قم و نزدیکی روستای طایقان قرار دارد.

روستای طایقان در بخش سلفچگان قرار دارد؛ ۱۸ کیلومتر با قم فاصله دارد و در جنوب غربی استان می‌باشد.

متراژ زمین هر واحد در سایت طایقان ۱۶۰ تا ۱۸۰ متر و زیربنای هر واحد نیز بین ۹۰ تا ۱۱۰ مترمربع در نظر گرفته شده‌است.

همچنین براساس آخرین گزارش گیری از سامانه نهضت ملی مسکن، در شهر سلفچگان حدود سه هزار و ۸۰۰ متقاضی اقدام به نام‌نویسی کرده‌اند که از این تعداد، بالغ بر یک‌هزار و ۸۰۰ متقاضی حائز شرایط شناخته شده‌اند. متراژ واحدهای مسکونی ۲۰۰ متر که ۸۰ تا ۱۰۰ متر آن را بنای ساختمان تشکیل می‌دهد.

سایت نهضت ملی مسکن اسلام‌آباد قنوات نیز واقع در هفت‌کیلومتری شهر قم، بین مبارک آباد و شهر قنوات قرار دارد و مساحت آن ۵۴۵ هکتار است.

در این سایت بالغ بر هفت هزار و ۲۰۰ قطعه زمین مسکونی برای ساخت مسکن طراحی شده است و واحدهای مسکونی به‌مرور به‌صورت ساخت اسکلت و سفت‌کاری و یا واگذاری زمین انفرادی به متقاضیان اختصاص می یابد. قطعات زمین‌های سایت اسلام‌آباد قنوات به‌صورت یک‌طبقه حیاط‌دار ۲۰۰ متری طراحی شده‌است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha