استادانی که دانشجویان را در جشنواره تئاتر فجر تنها نگذاشتند

تهران- ایرنا- هنرمندان، سیاستمداران، مدیران فرهنگی و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی، در نخستین روز از اجراهای صحنه‌ای چهل‌ودومین جشنواره فجر، با حضور خود در تالارها و سالن‌ها، استقبالی پر شکوه از تلاش یک‌ساله هنرمندان تئاتر سراسر کشور را رقم زدند.

به گزارش ایرنا، چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، یکشنبه یکم بهمن، نخستین روز از اجراهای صحنه‌ای خود را پشت سرگذاشت که با استقبال گرم اهالی فرهنگ و هنر روبه‌رو شد.

در این روز که ۱۰ نمایش روی صحنه رفتند، هنرمندان تئاتر، سینما و تلویزیون، مسئولان و اعضای اصناف هنری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران فرهنگی و علاقه‌مندان همیشه همراه و پرشور تئاتر، با حضور در سالن‌ها و تماشاخانه‌های میزبان جشنواره، گرمابخش اولین روز زمستان شدند.

حضور گرم هنرمندان در آیین گشایش جشنواره

آیین گشایش رسمی چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، چنان مورد استقبال اهالی هنر و رسانه قرار گرفت که بسیاری از حاضران، به طور ایستاده نظاره‌گر مراسم شدند.

اسماعیل خلج، داوود فتحعلی‌بیگی، جلیل فرجاد، هوشنگ توکلی، میکائیل شهرستانی، بهرام ابراهیمی، محمود فرهنگ، مسعود فروتن، حمید نیلی، فرهاد بشارتی، جلیل فرجاد، مونا فرجاد، ایوب آقاخانی، احمد جولایی، ساقی زینتی، لیلی عاج و ... از جمله هنرمندان حاضر در این مراسم بودند که نسل‌های مختلف هنر ایران را نمایندگی می‌کنند.

استادانی که دانشجویان را در جشنواره تئاتر فجر تنها نگذاشتند
آیین گشایش رسمی چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

تالار وحدت و میزبانی از اعضای خانه تئاتر

یکشنبه‌شب، تالار وحدت با ظرفیت بیش از ۷۴۰ تماشاگر، میزبان حضور و همراهی پرشور هنرمندان به‌ویژه اعضای خانه تئاتر ازجمله ایرج راد، جمشید جهانزاده و فرزانه نشاط‌خواه و همچنین سیاستمدارانی چون حجت‌الله فیروزی (نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی) و دیگر علاقه‌مندان بود که برای تماشای نمایش «ایلخون» به کارگردانی آژمان بیژنی نسب از استان فارس، تالار وحدت را پر از نور و نشاط کردند.

در این شب، سالن اصلی تئاتر شهر هم میزبان نزدیک به ۴۰۰ تماشاگر بود که به تماشای «رویای اسبی به نام شبرنگ» به کارگردانی محمد جهانپا، از اهالی تئاتر خراسان رضوی نشستند.

استادانی که دانشجویان را در جشنواره تئاتر فجر تنها نگذاشتند
فضای گرم نخستین روز از اجراهای صحنه‌ای جشنواره فجر

تالار سایه، قشقایی و چهارسو مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه ایران‌شهر، تالار مولوی، تالار حافظ و تماشاخانه سنگلج، دیگر تالارهای میزبان نمایش‌های صحنه‌ای در یکشنبه‌شب بودند که در بخش‌های گوناگون مسابقه تئاتر ایران، هویت ملی و مسابقه تئاتر دانشجویی، از حضور چشمگیر و باشکوه اهالی هنرهای نمایشی و مخاطبان همیشه همراه آن بی‌نصیب نماندند.

محمدمهدی دادمان، رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، از جمله مدیران فرهنگی بود که شامگاه یکم بهمن، در مجموعه تئاتر شهر حضور یافته بود.

هنرمندان و استادانی که به تماشای کار دانشجویان نشستند

مسابقه تئاتر دانشجویی یکی از بخش‌های چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است که در این دوره در جدول برنامه‌های نمایش‌های صحنه‌ای قرار گرفته و با استقبال خوبی مواجه شده است.

هوشنگ قوانلو و امیر دژاکام، از جمله هنرمندان پیشکسوت و با سابقه‌ای بودند که با حضور در تالار مولوی، در کنار جوانان و دانشجویان، به تماشای اجراها نشستند.

این تنها بخشی از نخستین گام پرقدرت و پرشور گروه‌های نمایشی و مخاطبان علاقه‌مندی بود که امید است طی روزهای آتی با اجرای نمایش‌های خیابانی در مشارکت عمومی بیش از پیش مردم و افزایش شور و نشاط اجتماعی موثر باشد.

چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با ریاست کاظم نظری و دبیری مهدی حامدسقایان، از ۲۷ دی تا ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ در تهران در حال برگزاری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha