امام جمعه زاهدان: برخی از مجازات‌های قوه قضائیه بازدارنده نیست

زاهدان- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: افزایش جرایم در سطح کشور نشان دهنده این است که برخی از مجازات‌های در نظر گرفته شده بازدارنده نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت‌الله مصطفی محامی روز دوشنبه در دیدار معاون قضایی قوه قضائیه بیان کرد: مجازات‌ برای کسی است که جرمی را مرتکب شده اما نکته مهمتر مجازات از حیث بازدارندگی برای دیگران هست و باید دید مجازات‌ها چه مقدار بازدارنده بوده چرا که سلامت جامعه در گرو بازدارندگی مجازات‌هاست.

وی افزود: موضوع مهم دیگر سرعت رسیدگی و مجازات مجرمان بوده که گاهی رسیدگی با تأخیر صورت می‌گیرد که جنبه بازدارندگی ندارد و در مواردی حجم و میزان مجازات به مقداری نیست که حالت بازدارنده داشته باشد.

امام جمعه زاهدان اظهار کرد: یکی از چالش‌های موجود در سیستان و بلوچستان و کشور قاچاق مواد مخدر است که برای قاچاقچیان حکم اعدام صادر می‌شود و برخی از آقایان مطرح می‌کنند که حکم اعدام بی فایده بوده و به خانواده‌ها آسیب می‌زند که باید پیشنهاد خود را ارائه کنند چرا که اعدام اشد مجازات است و اگر حالت بازدارنده نداشته باشد باید راه‌حل‌های دیگر پیشنهاد شود.

وی ادامه داد: افزایش جرایم در سطح کشور نشان دهنده اینست که مجازات‌های در نظر گرفته شده بازدارنده نیست و باید در اتاق فکر قوه قضائیه در این جهت فکری صورت گیرد.

آیت الله محامی تاکید کرد: سیستان و بلوچستان مسیر انواع و اقسام قاچاق است و پول‌های زیادی در این جهت ردوبدل می‌شود و می‌تواند عامل لغزش نیروها و آلودگی سیستم باشد که اگر چنین اتفاقی رخ دهد برای ما آسیب‌زا خواهد بود.

حادثه هشت مهر از مطالبات ما است که با وجود کشته شدن تعدادی از مردم همچنان رسیدگی لازم به پرونده صورت نگرفته و دشمن از تأخیر صورت گرفته برای ایجاد ۲ قطبی قومی، مذهبی و ۲ قطبی نظام و مردم استفاده می‌کند

وی اظهار کرد: حادثه هشت مهر از دیگر مطالبات ماست که با وجود کشته شدن تعدادی از مردم همچنان رسیدگی لازم به پرونده صورت نگرفته و دشمن از تأخیر صورت گرفته برای ایجاد دو قطبی قومی، مذهبی و دو قطبی نظام و مردم استفاده می‌کند و برای همین بود که مقام معظم رهبری شخصا موضوع را پیگیری کرده و حتی هیاتی را برای دلجویی به سیستان و بلوچستان فرستادند.

امام جمعه زاهدان افزود: بدتر از اتفاق رخ داده و کشته و مجروح شدن افراد ایجاد فضای کینه و دوقطبی است که بین اقوام و مذاهب شکل می‌گیرد و اگر این کینه در دل یک جوان رشد کند و سالها بعد دست به اسلحه ببرد ما در آن شریک هستیم و در این جهت باید عمق نگاه راهبردی مقام معظم رهبری را فهمیده و به آن عمل شود.

وی گفت: در پرونده هشتم مهرماه عنوان کردیم که بحث اعدام متخلفان نیست بلکه باید پرونده مورد رسیدگی و به تناسب جرایم حکم صادر شود.

آیت الله محامی ادامه داد: در دیدار رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح وی تاکید کردند که رسیدگی به پرونده هشت مهر حکم خدا، حق مردم و تاکید مقام رهبری است، ما نیز خواستار همین مساله هستیم اما در ادامه اتفاقی رخ نداد و مجددأ به صورت تلفنی کار را از وی پیگیری و عنوان کردند نتیجه تا قبل از هشت مهر اعلام خواهد شد اما این اتفاق نیفتاد و پس از رسانه‌ای شدن برخورد با سرباز متخلف زاهدانی به ایشان پیامک داده و عنوان کردم که نتیجه پیگیری‌های شما چه شد که در پاسخ اظهار کردند «نزدیک است»؛ اما باز هم اتفاقی نیفتاد و همچنان منتطر رسیدگی به این پرونده هستیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha