۲۵ دی ۱۴۰۲، ۱۱:۰۹
کد خبرنگار: 2581
کد خبر: 85354496
T T
۳ نفر

برچسب‌ها

دولت سیزدهم ۴۰ میلیارد ریال برای آبرسانی به عشایر گلستان هزینه کرد

گنبدکاووس- ایرنا- سرپرست اداره کل امور عشایر گلستان گفت: از سال ۱۳۹۸ تاکنون ۱۳۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبرسانی پایدار به ۴۰۰ خانوار عشایری استان هزینه شد که ۴۰ میلیارد ریال آن مربوط به دولت سیزدهم است.

احمد پرتانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: همچنین قول تخصیص ۱۰۰ میلیارد ریال دیگر از منابع سازمان امور عشایر برای ادامه اجرای طرح آبرسانی پایدار قره دام مراوه‌تپه برای سال ۱۴۰۲ داده شده است.

وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۲۰ و ۴۰ درصدی طرح‌های آبرسانی پایدار گنبدکاووس و مراوه‌تپه گفت: تاکنون ۲ حلقه چاه آب برای تامین منابع آبی مورد نیاز جامعه عشایری در بخش داشلی‌برون گنبدکاووس و قره‌دام شهرستان مرزی مراوه‌تپه حفر شد و به مرحله آزمایش رسید و در کنار آن بخشی از ایستگاه پمپاژ انجام شده است.

سرپرست اداره کل امور عشایر گلستان طول خطوط انتقال طرح آبرسانی به عشایر گنبدکاووس را ۱۰۰ کیلومتر و مراوه‌تپه را ۸۰ کیلومتر اعلام کرد و افزود: تاکنون ۱۷ کیلومتر از این خطوط انتقال نصب شده و دهه فجر امسال نخستین برداشت آب آشامیدنی از این خط برای دسترسی ۱۱ خانوار عشایری در مراوه‌تپه آغاز می‌شود.

پرتانی ادامه داد: برای تکمیل طرح‌های آبرسانی به ۲۰۰ خانوار عشایری مراوه‌تپه و ۲۰۰ خانوار عشایری گنبدکاووس هزار میلیارد ریال دیگر نیاز است که امیدواریم با تخصیص آن در دولت سیزدهم شاهد تحقق دسترسی بخش قابل توجهی از جامعه هدف به آب سالم و بهداشتی باشیم.

وی گفت: آبرسانی سیار به جامعه عشایری گلستان با ۱۱ دستگاه تانکر در حال انجام است.

به گزارش ایرنا، گلستان یکی از استان‌های عشایری کشور است که چهار هزار و ۲۰۰ خانوار عشایری بومی ترکمن و کوچنده با مجموع جمعیت افزون بر ۲۳ هزار نفر در مراتع این استان زندگی می‌کنند.

جامعه عشایری گلستان را ۲ تیپ از عشایر کوچنده کُرد خراسان‌های شمالی و رضوی و تعداد محدودی از سمنان و عشایر بومی ترکمن استان تشکیل می‌دهند که در مجموع افزون بر ۷۶۰ هزار راس دام شامل گوسفند، بز، گاو و شتر برای پرورش در اختیار دارند.

چهار هزار و ۷۶۵ تن گوشت قرمز معادل ۲۵ درصد نیاز گلستان، ۶۰۰ تن پشم و ۹ هزار و ۹۴۹ تن شیر در کنار محصولات صنایع دستی از جمله تولیدات جامعه عشایری این استان به حساب می‌آید.

قلمرو زیستی عشایر کوچنده و بومی گلستان ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع شرق استان است و ۶۹ درصد از آنان در مراتع مراوه‌تپه، ۲۵ درصد در گنبدکاووس و ۶ درصد در کلاله حضور داشته و قشلاق می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha