اتاق وضعیت فرهنگی کشور راه‌اندازی می‌شود

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اتاق وضعیت فرهنگی کشور در این شورا راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه با حضور در محل جامعه روحانیت مبارز با جمعی از وعّاظ تهران دیدار کرد.

وی با تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) اظهار داشت: ۳۹ سال از عمر شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گذرد. در ابتدای انقلاب اسلامی، ستاد انقلاب فرهنگی تشکیل شد، سپس در سال ۶۳ با پیشنهادی که رهبر معظم انقلاب به امام خمینی(ره) دادند، شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد و برخی از مسئولان حقوقی به ترکیب این شورا اضافه شدند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: فعالیت این شورا در دوره اول با تمرکز بر حوزه دانشگاه بود و مصوبات این دوره نیز بیشتر در موضوع دانشگاه بود، در مرحله دیگر با تأکید امام(ره) و رهبری فرهنگ هم بیشتر در حوزه فعالیت‌های شورا قرار گرفت، در آخرین مرحله که رهبر معظم انقلاب، حکم اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را صادر فرمودند؛ آسیب‌های اجتماعی هم به مأموریت‌های شورا اضافه شد.

حجت الاسلام خسروپناه یادآور شد: در حال حاضر چهار حوزه فرهنگی، اجتماعی، علم و فناوری حوزه کاری شورای عالی انقلاب فرهنگی است، در این دوره رهبر معظم انقلاب انتظار داشتند که شورای عالی انقلاب فرهنگی علاوه بر نقش سیاست‌گذاری، نقش قرارگاهی هم داشته باشد، قرارگاه به این معنا که از تصویب تا اجرای مصوبات محقق شود البته نه اینکه شورای عالی انقلاب تصدی‌گری کند اما هدایت‌گری لازم را داشته باشد.

وی تاکید کرد: برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب، ساختار شورا را به ساختار قرارگاه تغییر دادیم و براساس تحول شکل گرفته چهار ستاد علم و فناوری، تعلیم و تربیت، فرهنگی و اجتماعی، خانواده و زنان در شورا داریم، ذیل آنها میزهایی نظیر میز جمعیت، حجاب، استعدادهای درخشان، امنیت غذایی، هوش مصنوعی، کوانتوم و... تشکیل شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این میزها موضوعات را رصد و شناسایی می‌کنند، در ادامه وارد مرحله تدوین سند می‌شوند، سپس راهبری و هدایت‌گری را برعهده دارند، تا دستگاه‌ها، سیاست‌ها را اجرایی کنند.

حجت الاسلام خسروپناه گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوباتی در حوزه حجاب داشت، بر مبنای مصوبات شورا، مسئول سیاست‌گذاری حوزه حجاب با شورای عالی انقلاب فرهنگی و راهبری با وزارت کشور است.

وی یادآور شد: چهارمین کار میزها در شورای عالی انقلاب فرهنگی، نظارت و ارزیابی است، هم اکنون مسئولان ذی‌ربط برای موضوعات مختلف در میزها حاضر می‌شوند و گزارش می‌دهند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مرکز رصد، نظارت و ارزیابی راه‌اندازی کرده‌ایم و با ارتباط با رصدخانه‌های کشور، ستاد رصدی کشور را تشکیل داده‌ایم، در ادامه اتاق وضعیت فرهنگ راه‌اندازی می کنیم، طراحی لازم در این زمینه صورت گرفته است.

حجت الاسلام خسروپناه همچنین گفت: بر اساس نقشه راه تدوین شده، تقریبا ۳۵ درصد قرارگاهی شده‌ایم، برای اینکه ۱۰۰ درصد قرارگاهی شویم به الزاماتی نیاز داریم که باید محقق شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha