تکرار ادعای مازوت سوزی نیروگاه‌ها از سوی عضو شورای شهر تهران
عکس تزئینی است

تهران‌بزرگ - ایرنا - رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با تکرار ادعای خود مبنی بر استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌های کشور که منجر به تشدید آلودگی هوا شده است، اسامی نیروگاه‌هایی را که در سال ۱۴۰۱ مازوت‌سوزی داشته‌اند، اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، مهدی پیرهادی روز یکشنبه در یکصد و نود و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، گفت: پس از بیان انتقادات از وضعیت آلودگی هوا در صحن شورا حجمه وسیعی از سازمان‌های مسوول به اظهارات بنده وارد شد و به منظور پرهیز از فرافکنی و فرار رو به جلوی برخی دستگاه‌ها به موضوع گزارش کمیسیون اصل ۹۰ اشاره می‌کنم که در صحن مجلس قرائت شده بود.

وی افزود: در فرازی از این گزارش آمده، وزارت نفت استانداردهای لازم را در استفاده از سوخت مازوت به کار نگرفته و بنزین، نفت سفید و گازوییل‌های مصرفی استاندارد کافی را ندارند همچنین بر اثر شرایط تحریمی مصرف مازوت در کشور رو به افزایش است و از ۱۶ نیروگاه، ۱۴ نیروگاه مازوت مصرف می‌کنند.

پیرهادی با بیان اینکه اسامی و تناژ مصرف مازوت این ۱۴ نیروگاه موجود است، یادآور شد: نیروگاه‌هایی که در سال ۱۴۰۱ مازوت سوزی انجام داده‌اند، اگر امسال از این اقدام خودداری کنند، از آنها تقدیر خواهیم کرد.

وی ادامه داد: نیروگاه‌های ایرانشهر، منتظر قائم، شهید رجایی، رامین، شهید سلیمی، منتظری، سهند، تبریز، زرند، بندرعباس، طوس، بیستون، شهید مفتح و شازند از جمله نیروگاه‌هایی هستند که مازوت سوزی داشته‌اند.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه وزارت نیرو مکلف به تولید انرژی‌های تجدیدپذیر است که هنوز این امر به نحو شایسته محقق نشده است، اضافه کرد: از قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های نظارتی درخواست دارم که موضوع را پیگیری و نتایج را اعلام کنند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه از سال قبل عبور کرده‌ایم و اتفاقات سال ۱۴۰۱ به ۱۴۰۲ مربوط نیست، گفت: نیروگاه منتظر قائم و شهید رجایی در استان تهران نیستند و در این خصوص باید منصفانه قضاوت و اعلام نظر کنیم.

مهدی چمران افزود: سال گذشته اگر مازوت سوزی صورت گرفته یا نگرفته، گذشته است و امروز صاحبان نیروگاه‌ها ادعا می‌کنند که مازوت سوزی ندارند و ما باید در برابر این ادعا تحقیق کنیم که آیا مازوت سوزی انجام می‌شود یا خیر؟ بنده در این مورد تحقیقاتی داشتم و وزارت نفت نیز اعلام کرد که مازوت سوزی در تهران انجام نمی‌شود با این وجود چرا ما بر گذشته اصرار می‌کنیم در حالیکه باید امروز را مورد توجه قرار دهیم باید از نیروگاه منتظر قائم بازدید کنیم؛ اگر مازوت سوزی انجام شد، آن وقت پیگیری حقوقی و قضایی برای مجازات خاطیان را انجام دهیم.

وی تأکید کرد: اگر در نیروگاه‌های نزدیک استان تهران و البرز مازوت سوزی می‌شود، خاطیان آن معرفی شوند باید مستقیم بگوییم که در تهران و البرز، کجا مازوت مصرف می‌شود؟ ما در جلسات پیشین گفتیم که کیفیت گازوییل مطلوب نیست و پیگیری‌هایی بدنبال آن انجام شد اما باید مستند صحبت کنیم و مستندات هم به روز باشد.

به گزارش ایرنا، ادعای عضو شورای شهر تهران درخصوص مازوت سوزی در نیروگاه ها در حالی همچنان تکرار می‌شود که هفته گذشته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی تاکید کرد که نیروگاه‌های تهران نزدیک به ۱۰ سال است که مازوت دریافت نمی‌کنند و مازوت‌سوزی آنها را تکذیب کرد.

«ساناز جعفرزاده» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در واکنش به اظهار نظرعضو شورای شهر تهران درباره آلودگی هوای تهران ناشی از مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها، افزود: امروز دیگر زمانی نیست که هر کسی بتواند حرف بدون مستند بزند. عضو شورای شهر بر اساس کدام داده‌ای درباره مازوت سوزی نیروگاه‌ها اظهار نظر کرده است، در حالیکه متولی سوخت کشور دو تا سه ارگان بیشتر نیستند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی، این سه نهاد را شامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، وزارت نفت و شرکت برق حرارتی برشمرد و تاکید کرد: این اظهار نظر بر اساس کدام اطلاعات انجام شده و کدامیک از سه نهاد ذکر شده این اطلاعات را در اختیار وی قرار داده است؟ در حالی که نیروگاه‌های تهران نزدیک به ۱۰ سال است که حتی یک لیتر مازوت هم دریافت نکرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha