دستگاه‌های اجرایی استان مرکزی در کاشت چهار میلیون اصله نهال بکوشند

اراک- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: حضور دستگاه‌های اجرایی در کاشت چهار میلیون اصله نهال در این استان ضروری است.

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر اسدی روز شنبه در آیین آغاز نهال‌کاری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در اراک، افزود: با توجه به اینکه کاشت یک میلیارد درخت در کشور از فرمایشات و تاکیدات رهبر معظم انقلاب است، تمامی دستگاه‌های این استان باید در کنار مردم برای کاشت نهال حضور فعال داشته‌ باشند.

وی ادامه داد: فضای سبز سرمایه‌گذاری بلند مدت در کشور و استان مرکزی است و نسل‌های آینده از مزایای این طرح در آینده بهره‌مند می‌شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی خاطر نشان کرد: اکنون به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از آب و فضای سبز، در حوزه محیط زیست، سد کمال صالح، سد غدیر و آب‌های زیر زمینی استان با مشکل مواجه شده و باید با کاشت درخت و صرفه‌جویی در آب از ضرر و زیان به منابع طبیعی و محیط زیست جلوگیری شود.

اسدی گفت: برای تحقق کاشت چهار میلیون نهال در استان مرکزی، ماهانه باید ۳۳۰ هزار اصله درخت کاشته شود و با توجه به فرصت باقی مانده نیاز است در کاشت این نهال‌ها تسریع شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز در این نشست، از آغاز پویش نهال‌کاری در این استان همزمان با سراسر کشور خبرداد و گفت: بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب، کاشت یک میلیارد نهال در کشور در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور قرار دارد.

عبدالحسین محمدی افزود: بر این اساس، سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال در کشور تولید و کاشته می‌شود که سهم استان مرکزی، کاشت چهار میلیون اصله نهال در سال است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطر نشان کرد: چهار میلیون و ۲۰۰ هزار اصله نهال امسال در استان تولید شده و زمینه تولید چهار میلیون اصله نهال برای سال آینده نیز فراهم شده‌است.

محمدی گفت: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار اصله نهال غیر قابل توزیع و ۲ میلیون اصله نهال قابل توزیع‌ امسال در استان مرکزی تولید شده‌است.

وی افزود: ۵۰۰ هزار اصله نهال از مجموع این نهال‌ها، از نوع صنوبر برای کاشت در ۳۰۰ هکتار، ۶۰۰ هزار اصله نهال نیر از گونه‌های بیابانی است و برای کاشت در ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار در بین مردم، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اظهار کرد: یک‌هزار و ۳۰۰ هکتار نهال بیابانی در استان کشت شده و در صورت تامین اعتبار نهال کاری در یک‌هزار هکتار عرصه‌های بیابانی استان انجام می‌شود.

محمدی افزود: کشت چهار میلیون اصله نهال و بذرکاری در چهار هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی ملی و طبیعی استان در دستور کار است.

وی ادامه داد: چهار پویش بذرکاری تاکنون با همکاری بسیج سازندگی، مرکز آموزش تخصصی مالک‌اشتر، دانشگاه اراک و دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان برگزار شده‌است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: ۴۰ هکتار بذرکاری در این پویش‌ها در استان مرکزی انجام شده‌است.

محمدی اظهار کرد: ۱۲ هزار و ۵۰۰ اصله نهال در ۴۰ هکتار از اراضی طبیعی استان مرکزی کاشته می‌شود که ۱۶ و نیم هکتار آن در کنار مرکز خیریه آفتاب اراک و بقیه در سایر شهرستان‌های استان است.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha