۱۸ آبان ۱۴۰۲، ۵:۰۰
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 85285495
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رسانه آمریکایی: مصر طرح رئیس سیا برای اداره غزه را نپذیرفت

تهران-ایرنا-یک رسانه آمریکایی به نقل از مقامات بلندپایه مصری گزارش داد که دولت قاهره طرح ویلیام برنز رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را در خصوص اداره غزه نپذیرفته است.

به گزارش ایرنا، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات بلندپایه مصری گزارش داد که عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر طرح برنز درخصوص این که مصر مدیریت امنیت در نوار غزه را برعهده گیرد، نپذیرفته است.

براساس این گزارش، السیسی گفته که مصر هرگز نقشی را برای نابودی حماس بازی نخواهد کرد، چرا که دولت قاهره برای حفظ امنیت مرز غزه با مصر به حماس نیاز دارد.

ایمن الصفدی وزیر امورخارجه اردن نیز چهارشنبه شب گفت: حرف و حدیث‌ها در مورد سناریوهای احتمالی پس از جنگ اسرائیل علیه غزه را نمی‌پذیریم.

الصفدی افزود: ما مخالف هرگونه سخنانی از مدیریت غزه پس از پایان جنگ از طریق نیروهای عربی یا غیر عربی هستیم.

وزیر امورخارجه اردن ادامه داد که حماس یک اندیشه پایان ناپذیر است و هرکسی که خواهان وضعیت متفاوت است باید حقوق مردم فلسطین را رعایت کند.

این درحالی است که آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا پیشتر گفته بود: نباید هیچ، جابه جایی اجباری فلسطینی ها از غزه، نه اکنون، نه پس از جنگ، وجود داشته باشد اما باید این اطمینان وجود داشته باشد که از غزه به عنوان بستری برای تروریسم یا سایر حملات خشونت آمیز، استفاده نشده و پس از پایان درگیری، غزه دوباره اشغال نخواهد شد.
این مقام آمریکایی همچنین نسبت به تلاش برای محاصره یا تحریم غزه یا هرگونه کاهش در قلمرو غزه هشدار داد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز روز دوشنبه پیشنهاد کرد که اسرائیل پس از جنگ، کنترل امنیت غزه را در دست بگیرد.

با این حال، مقامات آمریکایی روز بعد گفتند: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از «اشغال مجدد غزه توسط نیروهای اسرائیلی» حمایت نمی کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha