۲ آبان ۱۴۰۲، ۱۳:۴۱
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 85267828
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نرخ بیکاری خراسان شمالی ۴.۱ درصد کاهش یافت 

۲ آبان ۱۴۰۲، ۱۳:۴۱
کد خبر: 85267828
نرخ بیکاری خراسان شمالی ۴.۱ درصد کاهش یافت 

بجنورد-ایرنا- مدیر توسعه کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: نرخ بیکاری تابستان امسال در استان ۵.۲ درصد گزارش شد که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال ۴.۱ درصد کاهش یافت.

محمد اربابی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه خراسان شمالی جزو ۲ استان برتر به لحاظ پایین بودن نرخ بیکاری است اظهار کرد: نرخ بیکاری استان در تابستان پارسال ۹.۲ درصد گزارش شده است.

وی؛ احیای واحدهای تولیدی غیرفعال در استان، ایجاد بنگاه‌های خرد و کلان اقتصادی، پرداخت تسهیلات اشتغال‌ و پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی را از دلایل کاهش نرخ بیکاری در استان دانست.

مدیر توسعه کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری کشور در تابستان امسال ۷.۹ درصد و در تابستان پارسال ۸.۹ درصد گزارش شده است که بر این اساس جمعیت بیکار در میان افراد ۱۵ ساله و بیشتر در سال جاری یک درصد کاهش یافته است.

وی درباره نرخ مشارکت اقتصادی در استان گفت: تابستان امسال نرخ مشارکت اقتصادی استان ۴۱.۷ درصد ثبت شده است که این رقم در تابستان پارسال ۴۳.۶ درصد بود.

اربابی با اشاره به اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در استان همواره از کشوری بالاتر است گفت: نرخ مشارکت اقتصادی در کشور در تابستان امسال ۴۱.۶ درصد بود که این رقم نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰.۶ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت)، به معنی نسبت جمعیت فعال(شاغل و بیکار) به جمعیت در سن کار و به عبارتی جمعیت جویای کار به جمعیت درسن کار است.

نرخ بالای مشارکت اقتصادی نشان دهنده افراد جویای کار بیشتر است و در عین حال وجود اشتغال ناقص سبب شده تا با وجود اشتغال و کاهش نرخ بیکاری، درآمد کسب شده مردم کفایت معیشت را نداشته و سرانه درآمد خانوارها در این استان نیز به نسبت استان های دیگر پایین باشد.

نرخ بیکاری، درصدی از جمعیت مایل به اشتغال بدون شغل است. در زمان‌ وخامت اوضاع اقتصادی و کمیاب بودن موقعیت‌های شغلی، انتظار افزایش نرخ بیکاری وجود دارد.

خراسان شمالی با بیش از یک میلیون نفر جمعیت در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha