نرخ مشارکت اقتصادی خراسان شمالی بالاتر از میانگین کشوری 

بجنورد- ایرنا- معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: براساس آمارهای موجود نرخ مشارکت اقتصادی کشور در زمستان پارسال ۴۲.۴ درصد بود که این رقم در استان ۴۶.۳ درصد گزارش شده است.  

محمد اربابی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در زمستان پارسال، ۴۲.۴ درصد از جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر کشور، از نظر اقتصادی فعال بوده، بیکار جویای کار و یا فعال بوده اند.

وی گفت: در زمستان پارسال نرخ مشارکت اقتصادی مردان در این استان از میانگین کشوری بالاتر بوده است به طوری که این شاخص در کشور ۶۹.۴ درصد و در این استان ۷۴.۱ درصد ثبت شده است.

اربابی اظهار داشت: زمستان پارسال نرخ مشارکت اقتصادی زنان استان، ۶ درصد از میانگین کشوری بالا تر بوده، این رقم در کشور ۱۵.۳ درصد و در این استان ۲۱.۳ درصد گزارش شده است.

وی در بخش دیگر سخنان خود در باره نرخ بیکاری در زمستان پارسال گفت: نرخ بیکاری در زمستان پارسال در کشور ۱۰.۶ درصد و در این استان ۱۱.۲ درصد بوده است.  

اربابی با بیان اینکه در زمستان پارسال نرخ بیکاری زنان خراسان شمالی از میانگین کشوری پایین تر بوده است گفت: زمستان پارسال، نرخ بیکاری زنان در کشور ۱۷.۲ درصد و در این استان ۱۲.۴ ثبت شده است.  

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی اظهار داشت: در این مدت، نرخ بیکاری مردان در کشور ۹.۲ درصد و در این استان ۱۰.۹ درصد گزارش شده است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها ساکن هستند.

رونق کشاورزی یکی از محورهای اصلی اشتغال در خراسان شمالی است و البته دلیل اصلی کاهش نرخ بیکاری در این استان است.  

خراسان شمالی همچنین امسال رتبه نخست استان های کشور در پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری را از آن خود کرده است و گفته می شود با پرداخت این اعتبارات تسهیلاتی برای بیش از هفت هزار نفر اشتغال ایجاد می شود.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =