احکام بسیار خوبی برای هوشمندسازی در برنامه هفتم پیش‌بینی شد

تهران- ایرنا- معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در برنامه هفتم توسعه احکام بسیار خوبی را پیرامون هوشمندسازی پیش بینی کرده ایم که پس از تصویب به اجرا خواهند رسید.

به گزارش ایرنا از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، همایش ظرفیت شبکه ملی اطلاعات ویژه توسعه هوشمندسازی از سلسله برگزاری کنفرانس های شبکه ملی اطلاعات با همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تشکل‌های مرتبط و ۶۰ شرکت توانمند داخلی با شعار «برنامه هفتم توسعه، فرصتی برای توسعه هوشمندسازی» در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

بر اساس این خبر «علی‌اصغر انصاری» معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم، اظهار داشت: مبحث هوشمندسازی بسیار مهم و گسترده است و این کنفرانس می‌تواند مقدمه و شروعی برای برگزاری رویدادهای دیگری در این زمینه باشد.

وی افزود: هوشمندسازی به اتکای تکنیک هایی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا است، اما عموما تعریف آن خودکارسازی فرایندهایی است که طیف وسیعی از فعالیت های ساده و پیچیده را شامل می شود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: در برنامه هفتم توسعه احکام بسیار خوبی را پیرامون هوشمندسازی پیش بینی کرده ایم که پس از تصویب به اجرا خواهند رسید، البته در این زمینه مقدماتی نیز لازم است و همچنین در این برنامه همه بخش های اقتصادی از جمله کشاورزی، صنعت، معدن و سایر بخش ها، رشد اقتصادی برای آنها مشخص شده است و برای تحقق اهداف، موضوع هوشمندسازی، بسیار اهمیت دارد.

انصاری خاطرنشان‌کرد: یکی از اهداف در زمینه هوشمندسازی این است که به صورت سه جانبه (دستگاه های متولی، وزارت ارتباطات و معاونت علمی ریاست جمهوری) چالش ها را شناسایی کنیم و با استفاده از هوشمندسازی آنها را مهار کنیم، زیرا هوشمندسازی یکی از راهکارها در اجرای برنامه هفتم توسعه و رشد اقتصادی است.

وی تاکید کرد: کاهش هزینه، مدیریت هزینه، تسریع در امور و غیره، از اهداف هوشمندسازی است و بخش خصوصی و مجموعه های توانمند باید راهکارهای خود را اعلام کنند تا به اهداف برسیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: به‌تازگی در وزارت ارتباطات ساختارها تغییر یافته است و معاونت برنامه ریزی و توسعه اقتصاد دیجیتال عنوان جدید آن است تا موضوعاتی را دنبال کنیم، هوشمندسازی کاری پر چالش است و کشورهای پیشرفته تا حدودی این مسیر را طی کرده اند و این موضوع در ایران نیازمند سرمایه گذاری و مشارکت در نوسازی و تجهیز زیرساخت ها است.

وی اضافه‌کرد: تنظیم گری در حوزه هوشمندسازی بسیار حائز اهمیت است و در زمینه اینترنت اشیا نیز قدم های بزرگی برداشته نشده است.

انصاری در پایان اشاره کرد: در حوزه دانش بنیان آیین نامه خوبی در وزارت ارتباطات داریم و در این آیین نامه چند بخش در حوزه آموزش دیده می شود و دستگاه های مربوطه مکلف هستند در امر تحول دیجیتال، آموزش لازم را ببینند.

گفتنی است در ادامه این همایش، «سید مهدی حاتمیان» مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «مهدی روحانی نژاد» سرپرست معاونت راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری، «صدرا فانی» دبیر کارگروه اینترنت اشیا و هوشمندسازی ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و «داوود ادیب» رییس کانون هماهنگی فاوا نیز به سخنرانی و ارائه پرداختند.

در حاشیه این کنفرانس نمایشگاهی با حضور ۶۰ شرکت توانمند داخلی با شعار «برنامه هفتم توسعه، فرصتی برای توسعه هوشمندسازی» در محوطه داخلی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت دستاورهای داخلی و ارائه ظرفیت های بومی برپا شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha