مشهدالرضا طلایه‌دار خدمت به زائران دهه پایانی صفر

مشهد- ایرنا- مشهدالرضا در شرایطی دهه پایانی ماه صفر را پشت سر گذاشت که امسال دستگاه‌های خدماتی نیز شانه به شانه مردم در خدمت‌رسانی به زائران آقاعلی بن موسی الرضا(ع) حضوری موثر داشته و عزمی همگانی در خدمت را به نمایش گذاشتند.

به گزارش ایرنا، حضور میلیون‌ها زائر عاشق و دلباخته امام رضا(ع) که پیاده و سواره خود را برای پایبوسی آن حضرت و شرکت در آیین های سوگواری به حریم حرمش در مرکز خراسان رضوی رسانده بودند تنها آغاز داستان پرماجرای خدمت رسانی به این حجم ورودی به مشهدالرضا بود.

بنابر اظهار برخی مدیران خراسان رضوی، کلیه ظرفیتها، امکانات و توان نیروی انسانی این استان برای خدمت هرچه بهتر و مطلوبتر به زائران امام رضا (ع) در اولویت دستگاههای اجرایی قرار گرفت ضمن اینکه چندین استان همجوار نیز در این زمینه به همکاری گرفته شدند تا میزبانی شایسته ای از زائران صورت گیرد.

مشهدالرضا طلایه‌دار خدمت به زائران دهه پایانی صفر

سنگ تمام در خدمت رسانی به زائران

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی گفت: امسال در خدمت رسانی به زائران از سوی مردم و دستگاههای مختلف اوج خدمت رسانی مشاهده شد و به تعبیری در این زمینه سنگ تمام گذاشته شد.

حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد بیان کرد: خوشبختانه مردم به عنوان محور اصلی خدمت رسانی در این ایام بودند و دستگاه‌های اجرایی و سایر مجموعه‌ها در جایگاه پشتیبانی ظهور و بروز یافتند.

امسال در خدمت رسانی به زائران از سوی مردم و دستگاههای مختلف اوج خدمت رسانی مشاهده شد و به تعبیری معتقدیم در خدمت رسانی سنگ تمام گذاشته شد.معاون استاندار خراسان رضوی افزود:‌ درست است که مشهد یک کلانشهر است اما دارنده اقتصاد کلانی نیست و مبنای اقتصاد و خدمت در شهر بر دوش مردم است.

مشهدالرضا طلایه‌دار خدمت به زائران دهه پایانی صفر

ورود ۶ میلیون زائر به مشهدالرضا(ع)

حجت الاسلام گنابادی نژاد گفت: حدود ۶ میلیون زائر در دهه پایانی صفر از طریق مبادی ورودی شامل مسیرهای جاده‌ای، ریلی، هوایی و نیز پیاده وارد مشهد مقدس شدند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی افزود: این تعداد زائر طی ۱۵ تا ۲۵ شهریور به مشهد وارد شده‌اند و همچنان شاهد ورود زائران به مشهد هستیم و به همین دلیل همچنان باب خدمت رسانی به زائران را باز می دانیم.

معاون استاندار خراسان رضوی بیان کرد: ورودی زائران از طریق جاده و قطار همچنان قابل توجه است و ما به شرایط عادی باز نگشته‌ایم.

حدود ۶ میلیون زائر طی دهه پایانی صفر از طریق مبادی ورودی شامل جاده‌ای، ریلی، هوایی و وسیله نقلیه شخصی و پیاده وارد مشهد مقدس شده‌اند.وی با قدردانی از مردم و مجاوران در میزبانی شایسته از زائران دهه پایانی صفر، افزود: توجه ویژه رییس جمهور موجب شد امسال خدمت‌گذاری بخش های مردمی و دولتی به زائران جریان مناسبی پیدا کند.

حجت الاسلام گنابادی‌نژاد بیان کرد: همچنان باید دستگاهها در آماده باش باشند تا در چند روز باقی مانده تا پایان شهریور، همچنان خدمات کمی و کیفی برای زائران برقرار باشد.

مشهدالرضا طلایه‌دار خدمت به زائران دهه پایانی صفر

سفر ۹۱ درصد زائران از طریق جاده به خراسان رضوی

رییس کمیته حمل و نقل و سوخت ستاد خدمات سفر خراسان رضوی با بیان اینکه طبق گزارش سامانه های نظارتی این اداره کل ۹۱ درصد زائران و مسافران دهه پایانی صفر از طریق جاده و با خودروهای شخصی و ناوگان اتوبوسی وارد استان شده اند، افزود: در مجموع سه میلیون و ۷۰۹ هزار و ۷۸۵ زائر همزمان با دهه پایانی صفر از دیگر استانهای کشور وارد مشهد و خراسان رضوی شده اند.

جعفر شهامت بیان کرد: این آمار مختص زائرانی است که از سایر استانهای کشور در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۵ شهریور به خراسان رضوی آمده‌اند و بدیهی است زائرانی را که از شهرستان های مختلف خراسان رضوی به مشهد مشرف شده اند،‌ دربرنمی‌گیرد.

وی بیان کرد: در این مدت سه درصد از زائران از طریق ناوگان هوایی و فرودگاه، ۶ درصد با قطار، هشت درصد با ناوگان عمومی جاده ای همچون اتوبوس و ۸۳ درصد توسط خودروهای شخصی وارد استان خراسان رضوی شده اند.

سه درصد از زائران از طریق ناوگان هوایی و فرودگاه، ۶ درصد با قطار، هشت درصد با ناوگان عمومی جاده ای همچون اتوبوس و ۸۳ درصد از طریق خودروهای شخصی وارد استان خراسان رضوی شده اند.شهامت گفت: دربازه زمانی ۲۰ تا ۲۵ شهریور امسال حدود ۷۰۰ هزار تردد در مبادی ورودی استان خراسان رضوی ثبت شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۲ درصد افزایش داشته است.

مشهدالرضا طلایه‌دار خدمت به زائران دهه پایانی صفر

ثبت هزار بازدید نظارتی از اماکن اقامتی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: در روزهای ۱۵ تا ۲۵ شهریور امسال ۹۵۴ مورد بازرسی از واحدهای اقامتی و تاسیسات گردشگری استان انجام شده است.

سیدجواد موسوی بیان کرد: در قالب این بازرسی ها ۱۰۲ مورد تذکر و ۲۱۰ فقره اخطار برای متخلفان صادر شده است.

وی گفت: طی این مدت ۶ مورد پلمب واحدهای متخلف با هدف برخورد با متخلفان انجام شده است.

یک میلیارد و ۱۹۷ میلیون ریال وجوه اضافه دریافتی بابت اقامت طی دهه پایانی ماه صفر به زائران در مشهد بازگردانده شدوی با بیان اینکه نظارت بر روند ارائه خدمات در اماکن اقامتی طی این مدت به وسیله ۲۰۰ بازرس و به صورت شبانه روزی انجام شده است، افزود: یک میلیارد و ۱۹۷ میلیون ریال وجوه اضافه دریافتی که بابت اقامت دهه پایانی ماه صفر در مشهد از زائران گرفته شده بود، به آنان بازگردانده شد.

دبیر ستاد خدمات سفر خراسان رضوی، شمار شکایات دریافتی طی این مدت را ۲۹ مورد ذکر و بیان کرد: در این مدت کلیه شکایات به روز و در لحظه بررسی شده است.

مشهدالرضا طلایه‌دار خدمت به زائران دهه پایانی صفر

رشد هفت درصدی اقامت زائران

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: میزان اقامت زائران طی دهه پایانی ماه صفر امسال در استان در مقایسه با مدت مشابه پارسال هفت درصد رشد دارد.

موسوی افزود: طی ۱۵ تا ۲۶ شهریور امسال حدود ۵.۵ میلیون نفر شب اقامت زائران در اماکن رسمی، موقت و اضطراری در استان ثبت شده است.

وی بیان کرد: از مجموع اقامت ثبت شده در استان بیش از چهار میلیون و ۹۲۸ هزار نفرشب در مشهدالرضا به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه امسال شاهد اقبال و شور حضور زائران در ایام دهه پایانی صفر در استان بودیم‌، بیان کرد: خوشبختانه روند خدمت رسانی به زائران در این ایام در سطح مطلوبی رقم خورد.

دبیر ستاد خدمات سفر خراسان رضوی بیان کرد: همکاری و مشارکت مردم در میزبانی از زائران پایان ماه صفر جای قدردانی دارد.

مشهدالرضا طلایه‌دار خدمت به زائران دهه پایانی صفر

رکورد پروازهای فرودگاه مشهد در روزهای پایانی صفر

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان‌ رضوی گفت: رکورد پروازهای فرودگاه مشهد در تعداد نشست و برخاست پس از کرونا، امسال در ایام دهه آخر صفر شکسته شد.

محمود امانی‌ بنی افزود: تعداد سفرهای هوایی و نیز زائران جابه‌جا شده در فرودگاه مشهد طی روزهای پایانی ماه صفر امسال در تعداد پروازها و مسافر نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی دارد.

وی اضافه کرد: براین اساس، تعداد پروازها در این ایام نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۵ درصد افزایش یافته است.

امانی خاطرنشان کرد: در این ایام تعداد مسافرانی که توسط ناوگان هوایی به مشهد سفر کردند نیز ۳۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان رضوی افزود: پروازهای فوق‌العاده به مقصد مشهد از طریق سایت‌های رسمی و با نرخ مصوب به فروش می‌رسد.

تعداد مسافرانی که توسط ناوگان هوایی به مشهد سفر کردند ۳۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.وی اضافه کرد: فرودگاه مشهد در دهه آخر صفر امسال ضمن برپایی سه موکب، با اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی اعم از سرود، تئاتر خیابانی، دمام‌زنی و غیره به استقبال زائران رضوی رفت.

مشهدالرضا طلایه‌دار خدمت به زائران دهه پایانی صفر

اقامت بیش از ۲۵۰ هزار نفر در مراکز اسکان شهرداری

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد از ثبت اقامت بیش از ۲۵۰ هزار نفرشب در مراکز اسکان اضطراری و سالن های ورزشی شهرداری در این ایام خبر داد و افزود: در دهه آخر صفر ۳۱ مرکز اسکان اضطراری و ۱۸ سالن ورزشی توسط شهرداری مشهد برای اسکان زائران فعال شده بود.

حسین باغ گلی اضافه کرد: در ایام دهه پایانی صفر در مشهد شاهد اقدامات مردم محور بسیاری بودیم که این امر ارتقای کیفیت میزبانی را به همراه داشت.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در این ایام حدود ۸۰۰ موکب توسط شهرداری مشهد و گروه های مردمی در سطح شهر برپا شد.

معاون شهردار مشهد ادامه داد: در مبادی ورودی شهر نیز ایستگاه های استقبال از زائران پیاده و سواره برپا شد که خدمات فرهنگی،پذیرایی، اسکان و سرویس بهداشتی سیار در این ایستگاه‌ها ارائه شد.

مشهدالرضا طلایه‌دار خدمت به زائران دهه پایانی صفر

افزایش ۱۷ درصدی ماموریت های اورژانس مشهد

مسوول روابط عمومی مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ماموریت‌های اورژانس ۱۱۵ مشهد در ایام دهه پایانی صفر امسال نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۱۷ درصد افزایش داشته است.

محمد علیشاهی افزود: ۱ز ۱۵ تا ۲۵ شهریور امسال ۱۴ هزار و ۱۱۵ ماموریت توسط اورژانس ۱۱۵ مشهد انجام شده است.

وی بدون اشاره به میزان فوتی‌ها در ماموریت‌های انجام شده، ادامه داد: در قالب ماموریت‌های انجام شده اورژانس در دهه پایانی صفر امسال، ۶ هزار و ۹۱۶ بیمار یا مصدوم به بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد منتقل شده‌اند که از این تعداد هزار و ۶۸۹ مورد مربوط به انتقال مصدومان حوادث ترافیکی و پنج هزار و ۲۲۷ مورد مربوط به حوادث غیر ترافیکی بوده است.

طی این ایام ۲۵ هزار و ۱۹۱ نفر از زائران و مجاوران رضوی طی دهه پایانی صفر به بیمارستان‌های سیار و پایگاه‌های اورژانس ۱۱۵ مستقر در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی مراجعه کردند.مسوول روابط عمومی مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: همچنین در این ماموریت‌ها، پنج هزار و ۸۳ بیمار یا مصدوم توسط پرسنل اورژانس ۱۱۵ مشهد در محل حادثه به صورت سرپایی درمان شدند که از این تعداد ۳۴۸ مصدوم مربوط به حوادث ترافیکی و چهار هزار و ۳۷۵ بیمار یا مصدوم مربوط به حوادث غیر ترافیکی بوده است.

وی افزود: طی این ایام ۲۵ هزار و ۱۹۱ نفر از زائران و مجاوران رضوی به بیمارستان‌های سیار و پایگاه‌های اورژانس ۱۱۵ مستقر در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی مراجعه کردند.

مشهدالرضا طلایه‌دار خدمت به زائران دهه پایانی صفر

شناسایی و ثبت ۳۳ میلیارد ریال تخلف صنفی

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی گفت: طرح نظارتی ویژه دهه پایانی ماه صفر منجر به ثبت بیش از ۳۳ میلیارد ریال تخلف و پلمب ۱۲ واحد صنفی متخلف در شهر مشهد شد.

محسن صیادی افزود: طرح نظارتی ویژه دهه پایانی صفر با محوریت اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) از ۱۱ تا ۲۵ شهریورماه امسال در قالب گشت بازرسی با همکاری اداره کل تعزیرات حکومتی و اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اجرا شد.

وی بیان کرد: در این مدت هشت هزار و ۳۷۳ فرم گزارش بازرسی از سطح واحدهای صنفی عرضه کننده کالا در منطقه اطراف حرم رضوی تنظیم شد که منجر به کشف ۷۶۳ فقره تخلف به ارزش ۳۳ میلیارد و ۳۳۶ میلیون و ۳۸۵ هزار ریال گردید.

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی گفت: در این مدت ۱۲ واحد صنفی با تخلفاتی نظیر گران فروشی، عدم درج قیمت کالا، تقلب و رعایت نکردن قوانین و مقررات نظام صنفی پلمب شدند.

صیادی اظهار داشت: در راستای اجرای طرح نظارتی ویژه دهه پایانی ماه صفر ۲۶۸ مورد شکایت از زائران و مجاوران نسبت به گرانی عرضه کالا و خدمات در منطقه پیرامونی حرم مطهر رضوی دریافت شد که در این راستا هشت میلیارد و ۱۸۸ میلیون و ۷۳۹ هزار ریال از وجوه دریافتی به شاکیان برگشت داده شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha