مهاجرت پزشکان، آینده پر افتخار پزشکی کشور را نشانه گرفته است

تهران - ایرنا- رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: مهاجرت پزشکان، آینده پر افتخار پزشکی کشور را نشانه گرفته است و به حوزه سلامت به طور جدی آسیب می‌زند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور، محمد رییس زاده روز شنبه در کنگره سالیانه جراحان عمومی، بر همکاری های جامع بین رشته ای و نیز لزوم تامین معیشت پزشکان، حفظ حرمت جامعه پزشکی از طرف همه بدنه جامعه پزشکی و مردم تاکید کرد و در ادامه صحبت هایش ضمن هشدار نسبت به مهاجرت شغلی و مهاجرت به خارج از کشور از سوی جامعه پزشکی همچنین خالی شدن کشور از پزشکان را جدی خواند.

وی اظهار داشت: توجه به تامین معیشت پزشکان، حفظ حرمت جامعه پزشکی از طرف همه بدنه جامعه پزشکی ضروریست و نمی‌شود موضوع تعرفه و معیشت جامعه پزشکان و اقتصاد سلامت را نادیده بگیریم و بعد توقع داشته باشیم که هیچ مشکلی در حوزه سلامت نداشته باشیم.

رییس زاده ادامه داد: ما در حوزه تعرفه هرآنچه از دستمان برمی آمد، از هر روزنه و امکان و هر رایزنی و ظرفیت قانونی که می‌شد استفاده کردیم اما شرایط کشور و وضعیت اقتصادی شرایط خاصی است و به هرحال در بخش‌هایی از جامعه و حاکمیت هم نوع نگاه خاصی به جامعه پزشکی وجود دارد، به هرحال ما تمام تلاش خودمان را انجام دادیم اما اینکه چقدر موفق بوده‌ایم را شما باید بگویید ولی مطمئن باشید ما به تلاش‌های خودمان با حداکثر توان ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به اهمیت تعهد اخلاقی، تصریح کرد: در خصوص جایگاه جامعه پزشکی باید متذکر شوم که این جایگاه حاصل دو مولفه علم و اخلاق جامعه پزشکی ما است. علم با آموزش و مهارت اندوزی و مشابه این کنگره‌ها حاصل می‌شود اما اگر بدون اخلاق پزشکی باشد عملا ارزشی ندارد.

به گفته رییس کل نظام پزشکی، از سوی دیگر اگر جامعه پزشکی اخلاق مدارترین باشد اما علم کافی نداشته باشد عملا به کار حفظ سلامت جامعه نمی‌آید. به همین دلیل است که ما حق نداریم به بهانه مسائل معیشتی و اقتصادی موضوعات اخلاقی را خدای نکرده زیرپا بگذاریم. حتی اگر مشکلات هم در این زمینه‌ها وجود داشته باشد و نباید مسائل را متوجه بیمار و خانواده بیماران کنیم.

رییس زاده افزود: درخواست دارم موضوعات صنفی و بین‌رشته‌ای موجود را در ساختارهای مناسب در انجمن‌ها و سازمان نظام پزشکی حل و فصل کنیم. این امر در جهان امروز هم حل شده و اگر به منافع شخصی و گروهی نیاندیشیم و نگاه‌مان به سمت و سوی منافع جامعه و کشور باشد به راحتی این مسائل قابل حل است.

سیاووش صحت رئیس انجمن جراحان عمومی نیز در این کنگره گفت: جامعه پزشکی از نظر اجتماعی و اقتصادی مورد حمله قرار گرفته و جایگاه این جامعه به شدت لطمه خورده است. به عنوان نمونه وقتی تعرفه های پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد، در حالی که برای همه گروه‌های اجتماعی این تورم مورد توجه قرار می گیرد، اما برای پزشکان و به ویژه جراحان این مهم مورد نظر قرار نمی گیرد که همین مساله باعث بروز مشکلات بسیار زیادی شده است.»

وی با اشاره به اینکه ما سال‌هاست نسبت به افت آموزش پزشکی هشدار داده‌ایم، تصریح کرد: شاید همین افت در آموزش پزشکی هم نقش بزرگی در انهدام احترام به جامعه پزشکی داشت و بی شک یکی از دلایل در این موج گسترده مهاجرت پزشکان در همین دو مورد، یعنی احترام اجتماعی و وضع اقتصادی خلاصه می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha