۲۰ مرداد ۱۴۰۲، ۱۱:۳۵
کد خبر: 85195585
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اتهام‌زنی نیوزیلند علیه چین، روسیه و ایران

۲۰ مرداد ۱۴۰۲، ۱۱:۳۵
کد خبر: 85195585
اتهام‌زنی نیوزیلند علیه چین، روسیه و ایران

تهران- ایرنا- سرویس اطلاعاتی نیوزیلند در گزارشی مدعی شد که چین، ایران و روسیه به دنبال مداخله خارجی در این کشور هستند و ظرفیت آسیب رسانی بالایی دارند.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از روزنامه تایم، سرویس اطلاعاتی نیوزلند، چین را عامل اصلی مداخله خارجی در منطقه اقیانوس آرام جنوبی اعلام کرد.

این نهاد اطلاعاتی نیوزیلند تعداد کشورهای مداخله کننده در امور منطقه اقیانوس آرام جنوبی را انگشت شمار دانست اما در عین حال توانایی آنها برای ایجاد آسیب را قابل توجه خواند.

در این گزارش مهمترین هدف حملات پکن، جوامع چینی حاضر در نیوزیلند ذکر شده است.

سرویس اطلاعاتی نیوزیلند با اعلام نگرانی در این خصوص خاطرنشان کرده است که هرگز نمی خواهد با انتشار این گزارش روابط نزدیک خود را با پکن تحت الشعاع قرار دهد، اما نگران جاه طلبی های آن در اقیانوس آرام است.

دولت ولینگتون هفته گذشته و پیش از انتشار این گزارش اعلام کرد که سرمایه گذاری در نیروی دفاعی را افزایش می دهد و باتوجه به تلاش چین برای نفوذ بیشتر در منطقه اقیانوس آرام جنوبی، از منافع خود حافظت خواهد کرد.

سرویس اطلاعاتی نیوزیلند در گزارش خود تاکید کرده است که با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور در اقیانوس هند و آرام و پیوندهای آن با سایر کشورهای منطقه، توجه سرویس های اطلاعاتی خارجی که به دنبال اطلاع از سیاست و استراتژی دولت ولینگتون هستند، جلب می شود.

این نهاد اطلاعاتی مدعی است که ایران و روسیه نیز به دنبال مداخله خارجی در منطقه اقیانس آرام جنوبی هستند و ظرفیت آسیب رساندن به ساختارهای حکومتی، دموکراسی و انسجام اجتماعی نیوزیلند را دارند.

این سرویس اطلاعاتی در گزارش خود ادعا کرده است که ایران از طریق مداخله اجتماعی از جمله نظارت و ارائه گزارش در مورد جوامع ایرانی و گروه های ناراضی در نیوزلند فعال است.

در این گزارش روسیه نیز به راه اندازی کارزارهای بین المللی اطلاعات نادرست با هدف اثرگذاری بر نظرات برخی نیوزیلندی ها متهم شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha