۱۲ مرداد ۱۴۰۲، ۳:۳۰
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85188012
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار آمریکا به اتباع خود درباره سفر به نیجر و صدور دستور خروج دیپلماتها  

نیویورک – ایرنا- وزرات امور خارجه آمریکا با اعلام هشدار درجه 4 از همه اتباع آمریکایی خواست از سفر به نیجر خودداری و این کشور را ترک کنند و دستور خروج برخی کارکنان دیپلماتیک خود را صادر کرد.

به گزارش ایرنا، دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی (دوم اوت) با انتشار بیانیه ای، هشدار درجه ۴ صادر کرد و از همه اتباع خود خواست از حضور غیرضروری در کشور نیجر خودداری و این کشور را ترک کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین با دستور خروج کارکنان غیراضطراری دولت آمریکا و خانواده آنها از سفارت این کشور در نیامی اعلام کرد که به طور موقت کارکنان خود را در این سفارتخانه کاهش می دهد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد که خدمات معمول خود را در سفارتش به حالت تعلیق درآورده و تنها قادر به ارائه کمک‌های اضطراری به شهروندان آمریکایی در نیجر است.

وزارت امور خارجه دولت بایدن، جنایت، تروریسم و آدم‌ ربایی از جمله خطرات در مورد نیجر برشمرده است.

یک مقام آمریکایی در پی کودتا در کشور آفریقایی نیجر علیه محمد بازوم رئیس جمهوری این کشور که مورد حمایت آمریکا است، اعلام کرد که واشنگتن آماده است تا برخی برخی از دیپلمات ها و خانواده‌های آنها را از نیجر خارج کند، اما سفارت این کشور در نیجر همچنان باز خواهد بود.

به گزارش ایرنا، یک مقام آمریکایی روز چهارشنبه به وقت محلی به خبرنگاران آمریکایی گفت که ایالات متحده آمریکا آماده است تا برخی برخی از دیپلمات ها و خانواده‌های آنها را از نیجر خارج کند، اما سفارت این کشور در نیجر همچنان باز خواهد بود و مقامات ارشد سفارت آمریکا در نیجر به کار خود ادامه خواهند داد.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، در عین حال اضافه کرد: هنوز تصمیم نهایی در این زمینه گرفته نشده است، اما آمادگی در خصوص آن وجود دارد.

وی مدعی شد: این یک اقدام محتاطانه در صورت بدتر شدن وضعیت امنیتی است و مقامات اصلی سفارت نیجر را ترک نخواهند کرد.

این مقام افزود که دیپلمات های آمریکایی با هواپیماهای اجاره شده توسط وزارت امور خارجه آمریکا از نیجر خارج خواهند شد و از هواپیماهای نظامی استفاده نخواهد شد.

نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر چهارم مرداد ماه جاری، با بازداشت محمد بازوم رئیس جمهور این کشور در داخل کاخ ریاست جمهوری و سپس برکناری او، بر دوره جدید سیاست ورزی در این کشور و نخستین تجربه انتقال مسالمت آمیز قدرت در این کشور استعمارزده، هنوز آغاز نشده، نقطه پایان گذاشتند.

پس از کودتای نظامی در نیجر و دستگیری «محمد بازوم» رئیس جمهور این کشور، وزارت خارجه فرانسه امروز اعلام کرد که به زودی شهروندان خود را از نیجر تخلیه می‌کند.

پاریس به عنوان قدرت استعماری سابق نیجر، کودتای گارد ریاست جمهوری در این کشور را به شدت محکوم کرده و خواستار آزادی فوری محمد بازوم نیجر شد.

نیجر با ۱.۳ میلیون کیلومترمربع مساحت، پهناورترین کشور در منطقه غرب آفریقاست که ۲۴ میلیون نفر جمعیت با اکثریت مسلمان دارد.

برخورداری از منابع سرشار طبیعی بویژه اورانیوم، الماس، طلا و زغال سنگ از دیگر ویژگی های این کشور و البته جذاب برای استعمارگران قدیم و جدید است.

نیجر هر چند یکی از فقیرترین کشورهای جهان است اما از بزرگ‌ترین ذخایر اورانیوم نیز برخوردار است. این کشور تا سال ۱۹۶۰ مستعمره فرانسه بود و در این سال استقلال خود را از این کشور اعلام کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha