فروش ارز با کارت ملی، توزیع رانت است

تهران - ایرنا - کارشناس بازارهای مالی با بیان اینکه فروش ارز با کارت ملی باید متوقف شود، گفت: این اقدام توزیع رانت بین عده‌ای است و باعث و سودرسانی به بخش کوچکی از جامعه می‌شود.

میثم رادپور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در مورد فروش ارز به مردم با کارت ملی، اظهار داشت: تقریباً در تمام دولت‌های گذشته شاهد توزیع اسکناس (نقدی) ارز بودیم، این اقدام توزیع رانت به عده‌ای است و در کنار آن مسایلی از جمله ایجاد صف‌های طولانی خرید ارز و اجاره و فروش کارت ملی رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه نرخ ارز باید تک نرخی شود، افزود: با ایجاد اختلاف قیمت بین ارز دولتی و ارز بازار آزاد، شاهد دو نرخی هستیم که در این صورت دست‌هایی برای از سوءاستفاده از این اختلاف قیمتی وجود دارد.

این کارشناس اقتصادی گفت: در واقع ایجاد اختلاف قیمت، انگیزه‌ای برای بهره‌مند شدن عده‌ای اندک از جامعه از این رانت توزیع شده است و انگیزه‌های کسب سود را فعال‌تر خواهد کرد، به عبارت ساده‌تر فرصت رانت‌خواری را برای بازار فراهم می‌کند.

رادپور با بیان اینکه توزیع نقدی ارز نباید ادامه‌دار باشد، خاطرنشان کرد: تداوم چنین وضعیتی به جز آثار سوء بر اقتصاد کشور نتیجه دیگری در نخواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha